Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Klukům budu fandit, řekl zklamaný Hašek

17 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V tréninkovém dresu se při společném focení postavil do horní řady mezi spoluhráče. Brankářskou výstroj už neoblékl. A o pár minut později oznámil: "Na olympiádě končím." Dominika Haška vyřadilo z vysněného turnaje zranění, jež si přivodil v úvodu prvního duelu s Němci. "Jsem strašně zklamaný, ale klukům budu dál fandit," řekl.

Od začátku jako by to po něj byla prokletá olympiáda. První trénink musel absolvovat ve vypůjčené výstroji, protože ta jeho nedorazila přes oceán včas.

Nakonec stihl na turnaji odchytat jen málo přes devět minut. Po dvou dnech rehabilitace a naděje se poradil s lékaři a oznámil, že už v Turíně do hry nezasáhne.

Jak se v tento moment cítíte?
Je to velice... (zhluboka se nadechne) Jsem z toho velice smutný, ale skoro nic se nezlepšilo. Společně s doktorem jsme tedy museli udělat takové rozhodnutí. Skutečně není žádná naděje, že by se můj stav během následujících pěti deseti dnů zlepšil natolik, že bych mohl týmu pomoci.

Co všechno jste podstoupil během dvou dnů, než padlo konečné rozhodnutí?
Každý den jsem byl v rukách doktorů a masérů. Zkoušel jsem, co s tou nohou mohu udělat. Jakou můžu dát do pohybu sílu. Prakticky není žádná naděje, že bych mohl dělat to, na co jsem zvyklý. Čili nejsem schopný týmu na olympiádě dál pomoci.

Zažil jste už v kariéře větší zklamání?
(Dlouho přemýšlí) Zklamanej jste, když vás nenominují, zklamanej jste, když se zraníte. Ještě jsem o tom tolik nepřemýšlel, ale pravděpodobně je to asi největší zklamání, které jsem kdy zažil. Podobné tomu, jako když jsem kdysi nebyl nominovaný na mistrovství světa v Praze.

Je to vaše poslední olympiáda. Asi jste si představoval, že skončí jinak, že?
S tím se nedá nic dělat. Jsou věci, které se stávají. Budu teď klukům držet palce na dálku, to je asi to nejdůležitější. Samozřejmě se podrobím léčebné terapii, ale hlavně chci sledovat a podporovat kluky, aby se jim dařilo.

Třiadvacet let v reprezentaci
Kariéra hokejového gólmana Dominika Haška se zřejmě blíží ke konci. Pokud by středeční duel s Německem byl skutečně posledním v národním týmu, pak by se Haškovo působení v reprezentaci uzavřelo přesně po třiadvaceti letech. Debutoval 15.2. 1983. Smolný zápas s Německem hrál 15.2. 2006.

S týmem jste ještě absolvoval společné focení. Jak vám při něm bylo, když jste věděl, že končíte?
Oficiálně jsem se to dozvěděl až potom, ale je fakt, že leccos už jsem tušil. Nebo - dá se říct, že už jsem to na devadesát procent věděl. Jen jsem čekal, co mi povědí doktoři. Byl jsem tady s mužstvem, odehrál jsem pár minut, takže jsem cítil, že na tu fotku možná i patřím. Ale to už je vedlejší.

Cítíte, že to byla vaše poslední reprezentační akce?
(dlouho mlčí) V tuhle chvíli... V tuhle chvíli je člověk spíš smutnej. Zarmoucenej. Že nemůžu klukům pomoci, že to pro mě na olympiádě skončilo. Byl to můj sen. Chtěl jsem uspět. Bohužel. Ten můj osobní sen je za mnou. Nechci mluvit o ničem, co bude dál.

Končíte ve stejný den jako Patrik Eliáš, navíc jste bydleli na stejném pokoji. Promluvili jste už o tom spolu?
Domníval jsem se, že Patrik je na tom líp. Nikdo o tom moc nechtěl mluvit, což chápu. To samé platilo i u mě. O Patrikovi jsem se dozvěděl až dneska, stejně jako vy. Takže z toho jsem trošičku jak se říká paf. Je to nepříjemný pro nás oba. Jsem hrozně zklamanej i za něj. Vím, jak moc si účast na olympiádě přál. Do mužstva se dostal na poslední chvíli, bylo to pro něj těžké. Myslím, že se teď cítí podobně mizerně.

Jak budete zranění léčit?
Nejsem doktor, prostě se podrobím tomu, co mi nakáží. V následujících dnech odcestuju do Ottawy, ještě to s panem Kusým musíme dořešit.

Ale s podobnými zraněními už přece jenom máte zkušenosti. Na jak dlouho asi budete ze hry?
Je to svalové zranění, ne třísla. Prostě v trošičku jiných partiích. Nechci dělat žádný prognózy. Pro brankáře to ale samozřejmě není příjemný zranění. Nechci teď mluvit o tom, co bude za týden, až skončí olympiáda. V každém případě se chci uzdravit.

Byli v Ottawě hodně vyděšení, když se o vašem zraněné dozvěděli?
Volali mně, ptali se co a jak. Samozřejmě. Ale já jsem jim říkal to co vám. Bylo to čerstvé. Pochopitelně z toho radost nemají.

Tlačili na vás, abyste co nejrychleji přiletěl?
Ne, o to nejde. Spíš chtěli informace od lékařů i ode mě, aby věděli co nejvíc. Řekl jsem jim, že za dva dny budeme moudřejší. Teď počkám, až se v Kanadě rozední a zatelefonuju tam znovu. Dohodneme se co dál.

Dále čtěte: Kotalíkovi neřekli, že je náhradník
                  Prošel jsem už horšími věcmi, říká smutný Eliáš
                  Nadšeného Salfického pojí s Haškem stejný kouč

Brankář Dominik Hašek si už na zimních olympijských hrách v Turíně kvůli zranění třísel nezachytá.

Brankář Dominik Hašek si už na zimních olympijských hrách v Turíně kvůli zranění třísel nezachytá.

Brankář Dominik Hašek si už na zimních olympijských hrách v Turíně kvůli zranění třísel nezachytá.Najdete na iDNES.czmobilní verze