Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Opatroval a zachránil. Veslařce pomohl ke zlatu i fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | foto: MF DNES

4 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Jan Železný v Sydney 2000, Kateřina Neumannová v Turíně 2006 a Miroslava Knapková v Londýně 2012. Co mají společného? Zlaté olympijské medaile i zdravotní problémy, které museli krátce před svými triumfy zdolat. A fyzioterapeuta se "zlatými ručičkami" Pavla Koláře.

Stav nouze! Pomoc! Volá se Pavel Kolář - mezi českými sportovci už je to téměř klasika. Jakmile se objeví zdravotní problémy, volá se pro radu známému fyzioterapeutovi.

Jana Železného trápila krátce před olympijskými hrami v Sydney 2000 achilovka. Rady Koláře zabraly - oštěpařský fenomén získal u protinožců třetí olympijské zlato.

Kateřinu Neumannovou přepadla před posledním olympijským startem v Turíně 2006 viróza - ale Kolář nasadil intenzivní léčbu. A lyžařka získala své jediné olympijské zlato.

Mirce Knapkové vyšetření magnetickou rezonancí oznámilo nepříjemnou diagnózu: natržený mezižeberní sval. Jeden z nejdůležitějších ve veslování.

Z olympijské vesnice byl povolán - opět Pavel Kolář. Společně s dvojicí fyzioterapeutů veslařského týmu dělali v uplynulých dnech, co mohli. 

"Mirka nejdřív nevěděla, že to měla natržený. Tím, jak to je hluboký sval, nebyla to přesně identifikovatelná lokalita. Bylo těžké najít hlavní zdroj bolesti, protože se stahovaly svaly kolem a hlavní bolest se přesunula mezi lopatky, kde nebyl zdroj problémů," vysvětloval původ veslařčiných potíží.

Klíčový moment nastal v úterý, z rozježdění před čtvrtfinále se Mirka Knapková vrátila v bolestech a slzách. "V klidu jsme to probrali a řekli, že nemá co ztratit," popisoval fyzioterapeut.

Zraněné místo zatejpovali, do veslařské vesnice nechal Kolář přivézt další medicínské vybavení. Knapková začala okamžitě podstupovat léčbu, Kolář za ní denně dojížděl z olympijské vesnice. Léčbou trávili denně minimálně hodinu a půl.

Přesto byl první záběry čtvrtfinále jak na jehlách. "Pro mě to bylo také nepříjemné, kdyby udělala dva záběry a skončila. I to jsme riskovali, že to nepůjde," přiznal.

Přišli jim vhod dva dny volna mezi semifinále a finále. "Dalo se to uklidnit. Kdyby závodila dva dny po sobě, nešlo by to," přemítal Kolář. Na start finálového závodu se nedíval. "Nemohl jsem," přiznal nervozitu.

Když českou veslařku zahlédl po prvních 500 metrech tratě, jak suverénně vesluje před soupeřkami, oddechl si. "Viděl jsem, že je to v pořádku." V cíli už se jen usmíval.

"Opatroval nás a zachránil," říkal trenér zlaté skifařky Tomáš Kacovský. Kolář však gratulace k podílu na zlatém úspěchu přijímal s rezervou. "Ne, ne, tohle je Mirčina medaile!"

On stál jenom v pozadí. Jako vždycky.

Najdete na iDNES.czmobilní verze