Kočka a nedopitá sklenka. Noc po zlaté medaili

Špotáková hraje basketbal v Českém olympijském domě - Barbora Špotáková vydržela po svém triumfu bez sportu jen necelý den a včera si už v Českém olympijském domě s dalšími atlety zahrála basketbal na jeden koš. | foto: Václav Mudra ml.iDNES.cz

23 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Byla noc ze čtvrtku na pátek, půl třetí v noci. Dopsali jsme na tribuně poslední články o triumfu Barbory Špotákové, sbalili počítače, s kolegyní Bárou Žehanovou opouštěli Ptačí hnízdo. Končil den plný emocí.

Prostranství před stadionem, velké jako čtyři Václaváky, bylo tiché, impozantní a prosté lidí. Peking, to nejsou hry v Sydney, kde u stadionů v nesčetných hospůdkách do pozdních nočních hodin fanoušci popíjeli a diskutovali.

Tady žádné hospůdky nejsou. V přísně střežené zóně jsou diváci vítáni, ovšem jen v předem určených hodinách.

. Olympijský deník

Zvláštní zpravodaj MF DNES Tomáš Macek píše z Pekingu

V té noční samotě si to najednou proti nám vyšlapovala po betonu před Ptačím hnízdem kočka. Zní to bláznivě, ale připadalo nám divné, že tam vůbec je. A že nemá na svém kočičím krku akreditaci.

Došli jsme k hlavnímu tiskovému středisku, ve tři ráno večeřeli. Nebo snad snídali? Nevím. Dobrovolník u autobusu, odjíždějícího do novinářské vesnice, nás vítal slovy "Good morning". Dobré ráno. A autobus byl plný reportérů i fotografů. Olympiáda je často celonoční, nikdy nekončící podnik.

O půl čtvrté ráno jsme v baru novinářské vesnice kupovali lahev vína. Na Špotákovou. Pustili jsme televizi, čínská stanice CCTV vysílala přehled vrcholů her. Rubriku "Nejlepší záběry dne" uvedla posledním hodem Špotákové.

Oštěp na obrazovce zase letěl deštivou oblohou, česká atletka padla na kolena, pusu otevřenou. Až po ní následovaly sterilní výkony skokanky do vody Čchen Žuo-lin, 46. čínské medailistky na hrách.

Sklenku vína jsem nedopil. Usnul jsem. Po třech hodinách spánku jsme se vraceli do Ptačího hnízda, v rukou noviny China Daily s fotografií Špotákové. Opět nám dobrovolníci přáli "Dobré ráno", opět jsme snídali.

Mrtvé prostranství před stadionem se proměnilo v oázu kypícího života, Číňané se tu fotografovali ve vítězných pózách a na chodeckém okruhu (pravda, marně) vyhlíželi svoji 47. zlatou medaili.

My jsme čekali na majitelku té české třetí a patrně poslední. Barbora Špotáková přišla šťastná i unavená. "Oslava? Moc jsme nejuchali," vyprávěla. Na juchání jí po večeru plném emocí nezbylo dost morálních sil. Nám vlastně také ne. Přesto to byl den (a noc), na který nikdy nezapomeneme. A v lednici nám ho připomene nedopitá lahev vína.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další z rubriky

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...Najdete na iDNES.cz