Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koho objeví světu aténská olympiáda?

11 2004
Praha - Olympijské hry jsou přehlídkou sportovních osobností, ale také místem čerstvých objevů. Třeba v Mexiku 1968 překvapila Milada Rezková-Hübnerová. Nebo v Atlantě 1996 dopádloval pro dvě zlata Martin Doktor. „Stal se nesmrtelným fenoménem a nic na tom nemění, že o čtyři roky později ho v Austrálii ufoukal vítr,“ připomíná František Dvořák, místopředseda Českého olympijského výboru.

Naposledy Sydney 2000 ukázalo existenci triatlonu a jeho hrdiny Jana Řehuly. Nebo rozzářilo hvězdu boxera Rudolfa Kraje.

Kdo z Čechů se katapultuje na sportovní nebesa z olympijských chrámů v Aténách? MF DNES vybrala šest potenciálních uchazečů. Větší šanci mají pod olympijskými kruhy individuality, ne týmoví hráči nebo třeba párová čtyřka veslařů.

Lada Kozlíková je všestranná cyklistka, chce závodit ve čtyřech disciplínách na dráze i na silnici. To násobí její šance, ale zároveň přináší nebezpečí rozdrobení sil.

Michal Michalík pozvedne českou vlajku na olympijském moderním pětiboji po šestnácti letech. „Já ani nečekal, že tam pojedu,“ nebojí se. Stejné šance mají i Michal Sedlecký nebo Libor Capallini - musí se však teprve kvalifikovat a pojede jen jeden z nich. Pak mohou oživit vzpomínky na Montreal 1976, kde tohle odvětví bralo dvě medaile.

Atény z nich mohou udělat hvězdy

   Lada Kozlíková, 24 let cyklistika - dráha (stíhačka, bodovací závod) i silnice (časovka, závod jednotlivců)
  ● Michal Michalík, 23 let moderní pětiboj
  ● Filip Ospalý, 27 let olympijský triatlon
  ● Lenka Šmídová, 28 let jachting - třída Evropa
  ● Petr Švehla, 31 let zápas - řeckořímský styl
  ● Martin Tenk, 32 let střelba - libovolná pistole


Triatlonista Filip Ospalý patří do světové špičky, na světovém poli však zatím z nejrůznějších příčin neuspěl. Tím, že dokáže porazit i světového suveréna Raňu, dokazuje, že sílu a schopnosti na to má. „Všechno musí sednout. Dělám všechno pro to, aby se tak stalo,“ říká.

„Věřím mu, má předpoklady i tah na branku,“ potvrzuje Dvořák. „Může si dovolit kvalitní přípravu, cestovat na závody, a jak jsem ho poznal, je to velmi rozumný kluk.“

Jachtařka Lenka Šmídová bourá mýty o hrdinech námořního sportu je z vnitrozemského státu. Umí se už porvat jako mořská vlčice.

Zápasnická „muška“ Petr Švehla má dost zkušeností i sil vyhrávat. Potřebuje zdraví, pak může útočit. „A psychickou soustředěnost,“ dodává jeho trenér Ervín Varga. „Ale pochopil, o co jde, a věkem zraje.“

Šance střelců podporuje neomylná jistota - někdo z Čechů se na olympiádě vždycky trefí! V Aténách visí 17 sad medailí. „Můj tip je Kůrková,“ uvažuje Dvořák.

Ale pistolář Martin Tenk, v pondělí vyhlášený nejlepším střelcem světa, loni vyhrál všechny tři závody Světového poháru a už má bronz ze Sydney. „Pokud bych na sebe nechal tlak dolehnout, zbláznil bych se,“ brání se Tenk.

Autoři:


Témata: Martin Doktor

Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...Najdete na iDNES.cz