Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Kokosy na sněhu své nástupce nemají. Jamajský bob do Vancouveru neletí

dvojbob ve Whistleru | foto: AP

4 2010
Podruhé za sebou nebudou na zimních olympijských hrách závodit populární jamajští bobisté. V posledních týdnech reprezentanti karibského ostrova o účast ve Vancouveru intenzivně bojovali, ale nakonec ve startovní listině chybějí.

"Svádíme bitvu za bitvou řadu let. Tohle je jen jedna z nich," řekl agentuře AP Chris Stokes, zakládající člen jamajského bobového týmu. "Ale samozřejmě je to zklamání, to je jasné. Kluci tvrdě pracovali a vedli si dobře. Že se nekvalifikovali, není selhání. Je to krok vpřed," uvedl.

Čtyřbob vedený pilotem Hannukkahem Wallacem se dokázal vtěsnat do první padesátky žebříčku mezinárodní federace, což mu dávalo naději na účast ve Vancouveru. Ani 48. příčka však nakonec nestačila.

Do závodů ve Whistleru by mohli zasáhnout jen v případě, že by se některá země náhle odhlásila. S tím však Jamajčané nepočítají. Do Kanady přesto pojedou, aby své konkurenty alespoň viděli a zažili olympijskou atmosféru.

"Je to důležité, aby tam byli. Nasají olympijskou atmosféru a poznají ten adrenalin, jaký je na startu olympijského závodu čtyřbobů. Doufám, že to pro ně bude motivace," uvedl Stokes, jenž byl členem slavného prvního jamajského čtyřbobu na hrách v Calgary, jehož příběh se stal námětem pro hollywoodskou komedii Kokosy na sněhu.

Od roku 1988 se Jamajčané účastnili závodů v ledovém korytě na olympijských hrách pravidelně, chyběli až před čtyřmi lety v Turíně z finančních důvodů.

Budoucnost je však nejistá, neboť Wallace uvažuje, že se vrátí k atletice. Stokes doufá, že se vrátí a povede jamajskou posádku do boje o hry v Soči.

"Hannukkah jezdí teprve třetím rokem. Všichni říkají, že je potřeba jezdit pět sedm, klidně až deset let, aby se pilot dostal na určitou úroveň," prohlásil.

Krajané nejrychlejšího muže planety Usaina Bolta doufají, že se jim povede přivést k bobům více zájemců, získat další vybavení a věří také v pomoc Američana Todda Hayse. Stříbrný olympijský medailista, který v prosinci musel kvůli zranění ukončit kariéru, jim už dříve půjčoval materiál. Jamajčané mu nyní nabídli post trenéra.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze