Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pyžamo, holínky - a známka? Olympioniky prý do Soči oblékne Mucha

SLAVNÉ HOLÍNKY. Čeští olympionici v Londýně upoutali holínkami. | foto: Reuters

29 2013
Atypicky bláznivé zpracování olympijských kruhů. Originální holínky s motivem kultovního obrazu. Co přijde do třetice? Jakou kolekci obléknou čeští olympionici na hrách v Soči 2014? Podle informací MF DNES vsadilo vedení ČOV tentokrát na motiv z první československé známky od Alfonse Muchy.

Tajemství však olympionici odhalí až v úterý - prezentaci motivu olympijského oblečení pro ZOH v Soči 2014 odvysílá iDNES.cz živě od 15:00 hod.

Před lety se šéfové českého olympismu rozhodli - vsadíme na originalitu. Ve spolupráci při tvorbě olympijské kolekce opustili mezinárodní firmu, oslovili domácího výrobce a v oblečení společnosti Alpine Pro čeští sportovci na posledních olympijských hrách zářili.

Hokejista Jaromír Jágr jde s vlajkou v čele průvodu českých sportovců na zahajovacím ceremoniálu Zimních olympijských her ve Vancouveru. (12. února 2010)

Pestrá kolekce pro Vancouver

Ve Vancouveru 2010 zaujali pestrobarevným oblečením s motivy modifikovaných olympijských kruhů. Plusové body za "veselé pyžamo" získali také díky ekologii. Spodní prádlo a roláky byly ušity z vláken vyrobených z kukuřičného oleje, trička z vlákna z odpadů kávy.

Famózní ohlas měla kolekce z loňských her v Londýně. Pro její motiv sáhli olympionici do uměleckého prostředí, ležérně elegantní oblečení na sobě neslo motiv slavného obrazu Františka Kupky "Amorfa - Dvoubarevná fuga". 

Klenotem kolekce se staly - holínky. "Chtěli jsme být vidět, a to se podařilo," netajil Jiří Kejval, současný šéf ČOV.

Tenistka a stříbrná olympionička Andrea Hlaváčková přivezla do Plzně ukázat

České holínky v Londýně

Sportovci v holínkách přebírali medaile, fanoušci je nakupovali coby suvenýry. V Českém olympijském domě v srdci Londýna zbyly po skončení her pouze dvě, obě levé. "Nějaká paní si je koupila prý jako truhlíky na kytky," prozradil Kejval. Kompletní produkce - 2 000 párů holínek - z pultů zmizela.

Nepřehlédnutelní chtějí být Češi také za necelý rok v Soči. Motiv oblečení, ve kterém sportovci nastoupí na zahajovací ceremoniál nebo budou přebírat medaile, zatím zůstává v tajnosti. 

Kejval už naznačil cosi o inspiraci jedním z předních českých umělců. Kterým? 

ZNÁMKA Alfonse Muchy.
ZNÁMKA Alfonse Muchy.
ZNÁMKA Alfonse Muchy.

Která z těchto známek Alfonse Muchy bude motivem české kolekce pro Soči 2014?

Tady malá nápověda: Český olympijský výbor pořádá úterní prezentaci v Obecním domě. Jedna z nejznámějších secesních staveb v české metropoli v těchto měsících hostí unikátní výstavu "Ivan Lendl: Alfons Mucha", na níž jsou kromě 116 plakátů slavného malíře vystaveny také kalendáře, dekorativní panó a známky.

A podle neoficiálních informací právě jedna ze známek posloužila návrhářům coby inspirace. Alfons Mucha byl totiž autorem předlohy první československé poštovní známky, která se do oběhu dostala už dva měsíce po vzniku samostatného státu v roce 1918. Vrcholný představitel světové secese musel tehdy svůj návrh připravit do 24 hodin!

Nebyl to vlastně také sportovní výkon?

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze