Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komisaři přišli pozdě, Doktor spal

30 2004
Zvíkov - Za rychlostním kanoistou Martinem Doktorem dorazili ve čtvrtek v noci mezinárodní dopingoví komisaři, ale se zlou se potázali. Dvojnásobný zlatý olympijský medailista v té době už spal a jeho otec ho odmítl vzbudit. "Řekl jsem jim, že ho rozhodně nebudu budit, prochází totiž závěrečnou olympijskou přípravou," řekl Josef Doktor.

Mezinárodní komisaři nejprve zavítali do rodinného domu do Račic, odkud je Doktorova manželka Kateřina poslala na Zvíkov. "A ještě jí řekli, aby nám nevolala," čertil se kouč a otec v jedné osobě.

Důvodem Doktorových stížností je skutečnost, že každý sportovec musí vyplňovat plán svého pobytu, aby jej dopingoví komisaři v případě zájmu mohli navštívit.

"To mi nevadí. Ale dal jsem si s tím práci, než jsem to dal dohromady, trvalo to týden, a stejně přijedou do Račic, když tam jasně bylo napsáno, že jsme na Zvíkově," rozčiloval se trenér.

"Navíc v Račicích byli ve čtyři a sem to trvá dvě hodiny," divil se.

Dvoučlenné kontrole z řad MOV navrhl, aby si koupila pokoj v hotelu. "Martin vám pak bude ráno v sedm hodin k dispozici," řekl jim pouze. Komisaři nabídku nepřijali a odjeli.

"Samozřejmě s sebou neměli harmonogram našeho plánovaného pobytu, jeli naslepo," upozornil Doktor. "Rozčílil jsem se, protože neschopní úředníci mě dokážou vytočit," dodal. Komisaři v poledne testovali i desetibojaře Romana Šebrleho.

Plán sportovců, kde se budou před Aténami zdržovat, posílá český svaz na mezinárodní federaci, zdravotní komisi a na Český antidopingový výbor.

"To jsem udělal, kopii, i když si nejsem jist, jestli i tu poslední, dostal také Chlumský," zmínil sekretář českého svazu Petr Mokrý vedoucího úseku české antidopingové exekutivy. "Ale všichni museli vědět, že Doktorovi jsou na Zvíkově," dušoval se.

"To může být svízelná situace," zamyslel se Jan Chlumský. "Je to určitě nezvyklé, čeští komisaři mají instrukce chodit do osmé hodiny, ale asi nebylo vhodné zkoušku odmítnout. Spíš bych to pak řešil stížností přímo na mezinárodní federaci," řekl Chlumský.

"Čas zkoušky není v pravidlech nijak stanoven, může to být kdykoliv," pravil lékař. Zkoušku provedli čeští emigranti, kteří žili dlouho ve Švédsku a čeští sportovci je už dobře znají.

Doktor se tak může dostat do potíží, pokud komisaři případ mlčky nepřejdou. Sportovec, který odmítne, je podle pravidel považován za pozitivně testovaného.

"Ale pokud byl tam, kde v harmonogramu napsali, a ten řádně odeslali a mají jeho kopii, mělo by se to vyřešit. Ale je možné, že se bude muset zpovídat," řekl Chlumský.

Doktor dokonce volal do Atén šéfovi olympijské výpravy Františku Dvořákovi. "Ten můj postup schválil," uvedl.

Josef Doktor se dostal před dvěma roky do potíží kvůli svým vyjádřením v tisku o dopingu na adresu Němce Andrease Dittmera a Rusa Maxima Opaleva, největších Doktorových soupeřů. Tehdy měl dostat trest vztahující se na veškeré mezinárodní soutěže až do konce roku 2004, případ ale nakonec vyzněl do ztracena.

Titíž komisaři, kteří byli u Doktora, přijeli zkontrolovat na Slovensko před třemi lety dvakrát ve třech dnech atletku Šárku Kašpárkovou, třebaže v té době stále kojila dceru Terezku. I kouč Michal Pogány se tehdy zlobil.

"Pořád buzerují, ale koordinace českého a mezinárodního výboru je nulová," stěžoval si Doktor. Jedná se prý o princip. "Jsou to úředníci. Když to nebudou dělat dobře, tak ať to ani nedělají," dodal.

Autoři: ,


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz