Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komise provede další rozbor

16 2000
Disciplinární komise Českého atletického svazu (ČAS) by měla do týdne projednat a uzavřít případ výškaře pražské Dukly Tomáše Janků, který 27. července na mítinku v Bílině splnil skokem přes laťku na 230 cm olympijský limit, ovšem regulérnost jeho výkonu byla vzápětí zpochybněna. Nejprve brněnským trenérem Ctiborem Nezdařilem a posléze i kontrolním měřením bílinského výškařského sektoru, které provedli na žádost ČAS pracovníci firmy CASRI. "Vypracujeme vlastní rozbor inkriminovaného závodu, teprve poté rozhodneme na základě všech dostupných dat a informací," tvrdí předseda disciplinární komise ČAS ing. Miroslav Ševčík.

Pětadvacetiletý atlet byl vyřezen z návrhu nominace atletické části české olympijské výpravy, a tak se na pondělním zasedání ČOV jeho nominace neprojednávala. Do Sydney ho nyní může poslat buď osvobozující verdikt disciplinární komise, nebo zopakovaní "mimořádného výkonu", jenž by musel dosáhnout do 25. srpna.

Disciplinární komise bude mít kromě výsledků všech měření k dispozici i další důležitá fakta, která zazněla na úterní tiskové konferenci svolané Tomášem Janků. Především tvrzení ředitele bílinského závodu Marcela Babilonského, že po 27. červenci došlo k zásadní manipulaci se stojany výškařského sektoru (ze stojanů údajně zmizel pěticentimetrový nástavec, při měření byl použit diametrálně odlišný typ laťky), a tak výsledky kontrolních měření mohly být výrazně zkresleny. Navíc se ukázalo, že Česká televize oficiálně nikomu neposkytla záznam inkriminovaného skoku a porovnávání záběrů kameramana s výsledky měření probíhala jen na základě šotu nahraného na video. "To jsou zásadní tvrzení, nicméně do týdne by měl být znám verdikt disciplinárky. Věřím, že se vše dotáhne do šťastného konce, Tomáš Janků má stále reálnou šanci v Sydney startovat," vyjádřil generální přání většiny atletických činitelů generální sektetář ČAS František Fojt.

Františka Fojta zrod kauzy Janků velmi mrzí. "V okamžiku, kdy se v médiích objevily pochybnosti o regulérnosti bílinského závodu, zůstávalo vedení atletického svazu v klidu. Pro nás bylo totiž v prvopočátku stěžejní vyjádření vrchníka disciplíny a ředitele závodu. Ti neshledali na průběhu bílinské výšky žádné nesrovanalosti. Ovšem v momentě, kdy trenér Ctibor Nezdařil zaslal na atletický svaz oficální stížnost, museli jsme se jí začít zabývat. Okamžitě jsem odjel do Bíliny a osobně sledoval kontrolní měření CASRI. Tomáše dobře znám, vážím si ho, a tak jsem pevně doufal, že se podezření pana Nezdařila nepotvrdí. Bohužel jsme ale tehdy došli ke stejným výsledkům."

Dlužno dodat, že pracovníci firmy CASRI pracovali se stejnými vstupními daty jako skupina trenéra Nezdařila.

Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...Najdete na iDNES.cz