Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komise určí směr Prahy olympijské

11 2005
Praha - Analýzy mluví jasně: Praha je schopna uspořádat olympijské hry. Ačkoli ještě nepadlo definitivní rozhodnutí, jestli česká metropole kandidovat bude, město i vedení Českého olympijského výboru spolupracují na projektu Praha olympijská. V nejbližší budoucnosti se třeba chystají ustanovit speciální komise pro olympijské hry.

"Očekáváme, že primátor jmenuje Komisi pro olympijské hry," řekl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Členy seskupení by měli být zástupci hlavního města, zástupci státních orgánů, vlády, sportovci i delegáti nejvyššího českého olympijského orgánu. Ten taky na své půdě zřídí podobnou komisi. "Měla by to být střecha a stanovit úkoly," dodal Jirásek.

Postup je jasný: pokud zástupci města řeknou "ano" kandidatuře na rok 2016, do července 2007 odejde z vedení ČOV list s přihláškou do sídla MOV v Lausanne. V květnu 2008 pak bude zveřejněn užší výběr kandidátských měst, o hostiteli rozhodne plénum Mezinárodního olympijského výboru v roce 2009.

"Věříme, že potřetí kandidatura bude úspěšná," připomněl Milan Jirásek předešlé kandidatury hlavního města na rok 1924 a připravovanou kandidaturu z konce šedesátých let. "Máme reálná čísla, které potvrzují, že olympiáda v Praze je reálná," dodal, i když se příliš nepředpokládá, že kandidatura bude úspěšná hned napoprvé.

Rozpočet případných Her v roce 2016 by podle marketingové a ekonomické analýzy činil 135 miliard korun, v případě her o čtyři roky později by byla organizace levnější o 3 miliardy.

"Praha je dost velká, aby mohla hostit Hry. Ale chybí ji sportoviště..." připomněl náměstek primátora Prahy Petr Hulinský. "Náklady na infrastrukturu nad běžný provoz by měly být 31 miliard a náklady na výstavbu sportovišť 21 miliard," doplnil Hulinský, do jehož resortu spadá oblast sportu i financí. "V případě úspěchu by hry mohly způsobit nárůst hrubého domácího produktu o jedno procento," řekl.

Dříve než budou dokončeny veškeré potřebné studie je jasné, že jedním z pilířů kandidatury by mohl být Pražský mezinárodní maraton, který se uskuteční příští víkend. "Pražský maraton je vynikajícím příkladem pro ty, kdo budou rozhodovat o přidělení her Praze," podpořil myšlenku spojení kandidatury s běžeckým svátkem zástupce maratonu v Londýně Nick Bitel.

Autor:


Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz