Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Koncentrace přijde, říká skokan Janda

11 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Pokolikáté už? Jakuba Jandu čeká znovu nejtěžší závod kariéry. V neděli večer skáče na olympijském středním můstku. V dosavadním průběhu sezony dokázal porazit soupeře i vlastní křehkou psychiku. Povstal z nezdarů, zvládl roli lídra i nechuť k letům. Teď v Itálii před ním stojí olympijský závod v roli favorita.

Tady nerozhodnou vyrovnané výkony jako v Turné, ale jen dva skvělé skoky. A Janda je musí zvládnout v obávané nadmořské výšce 1500 metrů, navíc pod tíhou břemene rozháraného zázemí.

Včera poprvé trénoval pod sluncem zalitými štíty na středním můstku v Pragelatu. Také jeho velikost může skokany znejistit. Celý rok skáčou na větších, tedy z vyšší nájezdové rychlosti.

Dřív než se Janda spustil z věže, hovořil s trenérem Bajcem. Vyříkali si třaskavou situaci? Horkokrevný slovinský kouč hrozil neúčastí na olympiádě poté, co ho naštval kritický článek na skokanském serveru.

"Bez komentáře," pokrčil rameny Janda.

Snad ho zbytečně demonstrativní krok uznávaného trenéra nevykolejí.

Copak by Bajc – navzdory všem příkořím – obhájil u případného budoucího zaměstnavatele tenhle krok? Že opustil svěřence v nejtěžší chvíli? Bylo to gesto vydrážděných emocí, ne klidného rozumu.

Věnujme se skokům, to je, oč tu běží. Janda skočil v dějišti her zatím třikrát. "Mám trošku problémy s nájezdem. První dva skoky jsem v širší stopě jezdil o kilometr pomaleji. Se třetím jsem spokojený. Ale musím to ještě probrat na videu," říkal.

Pocity? "Chybí. Je to bez tlaku, asi tou výškou. Ale snad to přijde." A vítr? "Může to být loterie. Buď máš štěstí, nebo smůlu," netrápí se Janda – fatalista.

Bajc před dvěma dny přiznal, že cítí, jak Jandovi po vypjatém Turné, které nakonec celé vyhrál, ubylo motivace.

"Při závodě se koncentruju úplně jinak. Jsme na olympiádě, tak se cítím jako na olympiádě," pravil Janda.

Trenér Bajc znovu burcuje: "Nemám strach, že by to nezvládl. Mohl by udělat výsledek, který čekáme."

Jandova nelehká výchozí situace posiluje soupeře. Fin Ahonen je z pohledu mentální síly nerozbitný monolit. Na čtvrté olympiádě touží po první medaili. "Ale když se to nepovede, svět se nezboří," prohlásil.

Připočtěte Nory, posledním závodem namlsané Rakušany, stále silného Švýcara Küttela a tipněte si překvapení.

Bude to vzrušující letecká bitva!Najdete na iDNES.czmobilní verze