Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Během jednoho dne neprodám, co umím, přiznal po olympijské časovce König

Český silniční cyklista Leopold König v mužské časovce v brazilském Riu. (10. srpna 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

11 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Z první skupiny cyklistů byl nejrychlejší a v křesle pro průběžně vedoucího závodníka strávil víc času než kdokoliv jiný. A přece Leopold König nevyhrál, nezískal medaili, ani nebyl spokojený. Ve větru, chladu a občasném dešti skončil v olympijské časovce na jedenáctém místě, když ho z čela srazila později startující skupina favoritů. „První půlka byla katastrofa, druhá tak nějak standard. Ale celkově špatné,“ říkal v cíli.

S čím jste byl nespokojený?
Jsem zklamaný, protože jsem čekal lepší výkon. Neumím ze sebe vydat všechno v jeden den. Trvá mi třicet kilometrů, než chytím nějaký rytmus, když nezávodím v etapovém závodě. Nebylo to úplně pro mě. Vůbec nevím, proč jsem jel v prvním kole tak špatně. Ale je to asi tím, že nejsem rozjetej a trvá mi, než zahřeju svůj diesel. Navíc jsme jeli na mokru, pak už trať uschla, to dalším asi taky trochu přidalo.

Náročnější trať s dvěma těžšími stoupáními vám seděla?
Ano, ale když se srovnám s časovkářskými specialisty, tak během jednoho dne opravdu neprodám, co umím. Potřeboval bych, abychom předtím jeli tak deset etap.

Měl jste v hlavě velké množství nehod ze silničního závodu?
Jel jsem sjezdy spíš na jistotu. Nechtěl jsem riskovat a rozbít se tady. Opravdu jsem se docela bál. Sjezd je tu prudký, zatáčky ostré, je to něco jiného než v Evropě. Navíc jsem to jel poprvé na mokru, i proto jsem jel pomalu.

Při dojezdu jste byl na prvním místě. Tušil jste od začátku, že se na stupních vítězů neudržíte?
Říkal jsem si, že by to mohlo být vyrovnanější. Ale pak jsme viděli, že v první skupině byli nejlepší časovkáři světa a že to je jiná liga.

Fotogalerie

Jaké bylo tedy sedět tak dlouho jako lídr, ač jste věděl, že jím nejspíš nezůstanete?
Hrozné. Jediné, co mě může těšit, tak že jsem vyhrál první skupinu z nás, co jsme měli stejné podmínky. I když to nebyli ti nejlepší.

Pozici lídra jste si tedy ani na chvíli neužíval?
Byla mi tam akorát zima, takže jsem si to moc neužil. A když jsem viděl mezičasy, jak ostatní jedou rychle, tak to bylo takové čekání na nic.

Jaká byla první olympiáda?
Bylo to úžasné. Snažil jsem se na ni do poslední chvíle připravit. Dvakrát jsem byl na vysokohorském soustředění. Částečně jsme tomu podřídili i skladbu sezony s mým týmem Sky. Myslím, že nakonec mi chyběla Tour. Když se podíváme, tak většina lidí, co tady něco zajela, tak byla na Tour. To je velký rozdíl. Chybí mi vytrvalost, to bylo vidět na tom silničním závodě. A chybí mi výkon na jeden den.

Právě kvůli tomu vám trvalo, než jste se dostal do rytmu?
Myslím, že jo. Jsem opravdu takový třílitr diesel. Než se zahřeju, tak to strašně trvá. Nic s tím neudělám. Nijak to nezměním. Teď bude spoustu expertů, co mi budou radit, jak mám trénovat, ale ono to tak jednoduché není. To je podobné, jak když chcete udělat z Bolta maratonce.

Co budete dělat v Riu teď?
Chtěl bych zajít na jiné sporty. Na tenis, na plavání. Chtěl jsem si zajít na surf, ale na to už asi počasí nevypadá, ve čtvrtek večer letím.

Co plánujete ve zbytku sezony?
Chtěl bych jet Vueltu a měl bych jí jet. Uvidíme, jak na tom bude Chris Froome, jestli bude mít hlavu, aby jel Vueltu a aby jí jel na vítězství.

Časovku ovládl Fabian Cancellara, který chce po sezoně skončit. Jak jste viděl jeho výkon?
Když jsem viděl, jak jel sjezd... byl asi o minutu rychlejší než já. Je neuvěřitelné, jak se na letošní sezonu namotivoval. Jestli skončí tímto stylem, tak odejde jako král.Další z rubriky

Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo

Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání....

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...Najdete na iDNES.cz