Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Konkurenti Prahy: silné Tokio i chudá Keňa

23 2007
Praha - Přihlášku uchazeče o pořádání olympijských her 2016 musí Praha odeslat do 15. září. O tom, kde se budou hry konat, může však být rozhodnuto o pět měsíců a jeden den dříve. Nedivte se. Už 14. dubna se totiž konají interní americké volby kandidátského města. Ať vyhraje kalifornské Los Angeles, nebo jezerní Chicago, bude na světě největší favorit.

Je to jednoduchá logika. Letní olympijské hry se totiž v USA konaly naposled roku 1996 v Atlantě. Pak přišlo na řadu australské Sydney, řecké Atény. Nadcházející olympiáda bude v čínském Pekingu a v roce 2012 zavlaje vlajka s pěti kruhy nad Londýnem. Ovšem konkurentů bude mít Praha mnohem víc.

Evropa

Španělský Madrid jen těsně zaostal za Paříží a Londýnem, který získal hry 2012. Slibuje komornější olympiádu. Rozmáchlé plány, podobně jako Praha, nemá ani dánská Kodaň. Do boje se po porážce v boji o hry 2004 znovu vrhá Řím. Němce a s nimi Berlín povzbudil úspěch loňského fotbalového šampionátu.

Severní Amerika

Los Angeles může jako první město hostit hry třikrát. Pořádalo je už v letech 1932 a 1984. Starosta Chicaga se zase vydal pro inspiraci do Barcelony, dějiště her 1992. A kanadský Montreal si chce napravit reputaci z roku 1976, zatím poslední výrazně prodělečné olympiády.

Asie

Letní olympiáda bude v roce 2008 v Pekingu. Ovšem japonské Tokio chce nachystat hry na malém prostoru, sportoviště slibuje do 20 minut od olympijské vesnice. S podporou silných firem patří k favoritům.

Kdo s koho?

Favorité
Los Angeles či Chicago (USA), Tokio (Japonsko)

Mají šanci
Montreal (Kanada), Dauhá (Katar)

Minimální šance
Praha, Madrid (Španělsko), Berlín (Německo), Řím (Itálie), Kodaň (Dánsko), Rio de Janeiro (Brazílie), Buenos Aires (Argentina), Monterrey (Mexiko), Dillí (Indie)

Bez šancí
Baku (Ázerbájdžán), Nairobi (Keňa)

V katarském ráji Dauhá nehrají peníze roli. Asijské hry uspořádalo za více než 84 miliard korun. Z ropy těží i ázerbájdžánské Baku, ovšem je moc zastaralé. Dillí si vyzkouší organizaci Her Commonwealthu 2010. Indie je však problematickou zemí.

Afrika

Olympijské hry se tu ještě nekonaly. Keňské Nairobi však nemá potenciál Jižní Afriky. Hry v chudé zemi se zdravotními riziky? Těžko.

Střední Amerika

V Mexiku 1968 skočil rekordně do "nového století“ dálkař Bob Beamon. Ovšem Monterrey asi mezi pořadatele her jen tak nevlétne.

Jižní Amerika

Ani tady se hry nekonaly. Rio de Janeiro je turisticky velice lákavé, ale stejně nebezpečné. Letos v červenci uspořádá Panamerické hry, kvůli nimž prošel rekonstrukcí i slavný fotbalový stadion Maracaná. Brazílie však není ekonomicky silná. Argentinské Buenos Aires by chtělo zažít víc než mistrovství světa ve fotbale 1978. Ale ani ono zřejmě nevyhraje.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze