Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kontroly potkají každého

18 2002
Praha - Kde budou čeští sportovci trénovat? A kdo z nich byl testován začátkem roku, kdo loni a kdo vůbec ne? To všechno kvůli dopingovým zkouškám musel Český olympijský výbor nahlásit před olympiádou v Salt Lake City. Do olympijských her, které začínají 8. února, nevstoupí nikdo, aniž by byl testován. To je striktní prohlášení amerických organizátorů.

„Kdo bude mít při prvním testu víc červených krvinek, než je povoleno, bude prohlášen za nemocného. A nezasáhne do závodů, pokud se nesrovná,“ upozorňuje František Dvořák, místopředseda ČOV, který povede českou výpravu. Myslí tím především nedovoleně okysličenou krev.

Salt Lake City chce předvést sport jako čistou šou, bez jakýchkoli nefér výstřelků. Doping se netoleruje. Během olympiády nejsou přípustné ani „alpské domky", které v přípravě simulují vyšší nadmořskou výšku. Například norská reprezentace však tři takové stany má zabudované přímo u olympijských tratí v Soldier Hollow. „Nevím, jak to vyřeší. Ani nevím, jak se to bude postihovat,“ říká Dvořák.

Všichni účastníci her projdou krevním testem, sportovci z vytrvalostních disciplín odevzdají také moč. Kombinované zkoušky moči i krve na EPO, což je látka, která zlepšuje produkci červených krvinek, a tím vytrvalost sportovců, byly zavedeny už na letních hrách v Sydney.

„Testy nejsou nic příjemného, někdy mám žíly skrz naskrz, ale ráda se podřídím,“

Doping: o čem se hlavně mluví

EPO: hormon erythropoietin, doping známý především z cyklistiky a klasického lyžování. EPO zlepšuje produkci červených krvinek čili kyslíku v těle. Tím se u sportovců zvyšuje vytrvalost a odolnost.
Plasma-expander HES: látka, která má podobné účinky jako EPO.
Na mistrovství světa 2001 lyžařů-klasiků odsoudila téměř celou finskou reprezentaci k zostuzení.
Alpské domky: stany, které dokážou modelovat jakoukoli nadmořskou výšku, a tím legálně zvýšit červené krvinky. V přípravě stany používá i Kateřina Neumannová, jenže lékařská komise je v průběhu olympiády vyhlásila za nepřípustné a neetické. Případné sankce za porušení tohoto předpisu nejsou známy.
Kyslík: kyslíkové masky pro „zadýchané“ sportovce také nejsou na šestnáct olympijských dní povoleny.
tvrdí běžkyně Kateřina Neumannová, vedoucí žena Světového poháru. „Nemám se čeho bát. Jsem ráda, když se ukáže, jak je náš sport čistý.“ Pokud budou pozitivní obě složky testu, okamžitě následuje zastavení činnosti. To nedávno potkalo známého lotyšského bobistu Prusise, čtvrtého z mistrovství světa. Na olympiádu nesmí, navíc mu hrozí až dvouletý trest.

Nejvíc se zřejmě bojí klasické lyžování. Na loňském mistrovství světa v Lahti totiž vypukl velký dopingový skandál. Finská šampionka z kombinace Kuitinenová, vicemistr světa Isometsä i členové zlaté štafety Immonen, Myllylä a Kirvesniemi měli pozitivní test na zákazanou látku plasma-expander HES. „I rok poté se o tom ve Finsku pořád mluví,“ všimla si Neumannová.

Celé finské lyžování přišlo o sponzory a o fanoušky, hříšníci museli vrátit medaile a dostali dvouletý trest. Jejich sport se od té doby snaží vyprostit z černé listiny. „Musíme vymazat všechny pochybnosti, jinak se z toho skandálu nedostaneme,“ řekl Bengt Bengsson, šéf „klasiků“ v Mezinárodní lyžařské federaci, když byl o víkendu na Světovém poháru na Vysočině.

Švédský funkcionář se má proč mračit, i když s letošní sezonou je spokojen. Tvrdí, že proběhlo víc než tisíc testů a všechny byly negativní.

Na Světových pohárech v Kuopiu, Davosu a Val di Fiemme byla kontrola celoplošná, testům se tedy podrobili všichni závodníci bez výjimky. A jaké budou výsledky v Salt Lake City?

Autoři:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz