Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Korejci nadále protestují, chtějí se soudit

22 2002
Salt Lake City - Možná až u soudu skončí kontroverzní výsledek olympijského finále rychlobruslařů na krátké dráze. Ve středečním závodu na 1500 metrů mužů totiž vyhrál Američan Apolo Anton Ohno až poté, co rozhodčí diskvalifikovali jeho jihokorejského přemožitele Kim Dong-sunga kvůli křížení dráhy. Korejská výprava nyní zvažuje podání soudní žaloby přímo v USA a bojkot závěrečného ceremoniálu her.

Korejci se u místního civilního soudu chtějí domoci změny výsledků a potrestání rychlobruslařských sudích, kteří vynesli verdikt o Kimově diskvalifikaci. Jak uvedli funkcionáři jihokorejské výpravy v dějišti her, spolupracují s americkou advokátní kanceláří a hodlají co nejdříve iniciovat soudní proces, který by Kim Dong-sungovi přiřkl zlatou medaili.

Korejští činovníci se již proti diskvalifikaci svého reprezentanta pětičlenným sborem rozhodčích odvolali k Mezinárodní bruslařské unii. Hodlají se obrátit i na MOV a ke
Sportovnímu arbitrážnímu soudu. "Uděláme cokoli, abychom se domohli spravedlnosti," prohlásil odhodlaně šéf výpravy Park Sung-in.

Korejský protest byl okamžitě po závodu zamítnut a jury potvrdila, že olympijským šampionem na 1500 metrů je Američan Ohno. Stejně dnes rozhodla také Mezinárodní bruslařská unie ISU. Její mluvčí Pierre Eymann prohlásil, že výsledky finálového závodu se měnit nebudou. "Není k tomu žádný důvod," dodal. 

Korejský trenér Jun Hyung-Kyu po závodu rozčileně konstatoval, že rozhodčí v Salt Lake City nemají kvalitu, jakou si olympijské hry zaslouží. Výrok jury vyvolal údiv i u jiných výprav.

Ital Fabio Carta, jež se po diskvalifikaci posunul na čtvrté místo, označil rozhodnutí sudích za absurdní. Ohnovi po finále patnáctistovky přišlo velké množství výhružných e-mailů, převážně z Koreje. Do případu se proto vložili i agenti FBI.

Korejský tisk rozhořčeně informoval o "ukradené" zlaté medaili. "Olympijský duch je mrtev," napsal v titulku list Hankook Ilbo.

Autor:


Další z rubriky

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz