Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Korejci nastoupí pod společnou vlajkou

11 2000
P r a h a - Poprvé v historii olympijských her nastoupí při slavnostním zahájení sportovci politicky rozděleného korejského poloostrova pod stejnou vlajkou. V neděli to oznámil předseda MOV Juan Antonio Samaranch po jednání s představiteli severní i jižní čísti Koreje. Slavnostního pátečního pochodu v Sydney se zúčastní po devadesíti sportovcích z každé země a dva zástupci obou krajin ponesou společně vlajku. "Je to velké gesto, které může světu ukázat, že jednoho dne může být Korea opět jednotná," prohlásil Samaranch.

S ideou společné korejské delegace při slavnostním zahájení přišel právě Samaranch. Před historicky prvním summitem představitelů znepřátelených stran v červnu tohoto roku poslal aktérům jednání dopisy, v nichž je vyzval, aby vytvořili v průvodu jeden tým. Jižní Korea na to přistoupila jako první, severní komunistická část až po delších jednáních. Mužstvo ponese jednoduchý název Korea, ale na sportovištích už budou obě země vystupovat samostatně s rozdílnými úbory, vlajkami i hymnami.

"Je to dobré pro sport, olympijské hnutí i hry v Sydney," podotkl ještě Samaranch při setkání s šéfy národních olympijských výborů Kim Un-yongem (jih) a Chang Ungem (sever). "Jsme z jedné krve," přidal se k němu Chang Ung.

Oba státy na začátku 50. let rozdělila nejprve krvavá občanská válka, kterou roku 1953 vystřídala válka studená. Mezi oběmi částmi Koreje ustaly jakékoli styky a k oteplení ve vzájemných vztazích došlo až v posledním roce. Přesto nebyla dosud podepsána mírová smlouva, pouze příměří.

Korea není první zemí, při jejíž účasti na hrách v Sydney se politicky angažoval MOV. Díky jeho diplomatickým intervencícm se podařilo zajistit společnou reprezentaci Bosny a Hercegoviny na olympijských hrách i historicky první start sportovců Východního Timoru.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze