Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Korejci nastoupí pod společnou vlajkou

11 2000
P r a h a - Poprvé v historii olympijských her nastoupí při slavnostním zahájení sportovci politicky rozděleného korejského poloostrova pod stejnou vlajkou. V neděli to oznámil předseda MOV Juan Antonio Samaranch po jednání s představiteli severní i jižní čísti Koreje. Slavnostního pátečního pochodu v Sydney se zúčastní po devadesíti sportovcích z každé země a dva zástupci obou krajin ponesou společně vlajku. "Je to velké gesto, které může světu ukázat, že jednoho dne může být Korea opět jednotná," prohlásil Samaranch.

S ideou společné korejské delegace při slavnostním zahájení přišel právě Samaranch. Před historicky prvním summitem představitelů znepřátelených stran v červnu tohoto roku poslal aktérům jednání dopisy, v nichž je vyzval, aby vytvořili v průvodu jeden tým. Jižní Korea na to přistoupila jako první, severní komunistická část až po delších jednáních. Mužstvo ponese jednoduchý název Korea, ale na sportovištích už budou obě země vystupovat samostatně s rozdílnými úbory, vlajkami i hymnami.

"Je to dobré pro sport, olympijské hnutí i hry v Sydney," podotkl ještě Samaranch při setkání s šéfy národních olympijských výborů Kim Un-yongem (jih) a Chang Ungem (sever). "Jsme z jedné krve," přidal se k němu Chang Ung.

Oba státy na začátku 50. let rozdělila nejprve krvavá občanská válka, kterou roku 1953 vystřídala válka studená. Mezi oběmi částmi Koreje ustaly jakékoli styky a k oteplení ve vzájemných vztazích došlo až v posledním roce. Přesto nebyla dosud podepsána mírová smlouva, pouze příměří.

Korea není první zemí, při jejíž účasti na hrách v Sydney se politicky angažoval MOV. Díky jeho diplomatickým intervencícm se podařilo zajistit společnou reprezentaci Bosny a Hercegoviny na olympijských hrách i historicky první start sportovců Východního Timoru.

Autor:


Další z rubriky

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz