Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Korejské státy nastoupí v Pekingu společně

Zapálení olympijského ohně - Herečka představující kněžku nese nádobu s ohněm před chrámem bohyně Hery v antické Olympii, kde se uskutečnila zkouška slavnostního zapálení olympijského ohně. | foto: ČTK

1 2005
Soul - Představitelé KLDR a Jižní Koreje se dohodli, že na olympiádě v Pekingu v roce 2008 obě země poprvé od rozdělení státu nastoupí ve společném týmu. Jednotná reprezentace zažije premiéru už příští rok na Asijských hrách.

"O vzniku společného týmu jsme jednali už šestkrát u příležitosti společných mezinárodních akcí," uvedl mluvčí jihokorejského olympijského výboru Baek Sung-i.

"Naše vztahy se vyvíjely, takže uzrála doba k této dohodě," dodal mluvčí.

Obě častí země jsou politicky i sportovně rozdělené více než padesát let a dělí je Demilitarizovaná zóna podél hraniční 38. rovnoběžky.

Korejské týmy se v těchto dnech účastní Východoasijských her v Macau. Pochodovaly spolu při slavnostním zahájení, ale startují každý zvlášť.

Baek uvedl, že se zástupci obou zemí sejdou opět 7. prosince v Kesongu severně od Demilitarizované zóny, aby tam dohodli podrobnosti vzniku společné reprezentace.

Komunistický sever a kapitalistický jih měli už během devadesátých let společný tým fotbalistů a stolních tenistů, ale ty vydržely jen krátkou dobu.

Autoři: ,


Témata: příští OH, Peking
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze