Korejec způsobil politický skandál. Olympijskou medaili dostal až teď

Korejský fotbalista slaví s vlajkou bronzové medaile z olympijských her. Jeho kolega byl za politický nápis potrestán Mezinárodním olympijským výborem. | foto: Reuters

14 2013
Bez fanfár a v tichosti dostane korejský fotbalista Park Jong-wu bronzovou olympijskou medaili, kterou jeho tým vybojoval loni v létě v Londýně. Korejec totiž do oslav nechtěně zatáhl politiku a Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ho potrestal. Po půl roce se slitoval a ocenil Parka dodatečně.

Třiadvacetiletý záložník pomohl v Cardiffu své zemi k výhře nad Japonskem 2:0 a prvnímu zisku olympijské medaile v historii, pak se však Park Jong-wu nechal při oslavách unést a ukázal transparent, kde měl napsáno: "Dokdo je naše území."

Dotkl se tak letitého sporu o neobydlené území v Japonském moři, na které si dělají nárok jak Korejci, tak právě Japonci. Asiaté se hádají o tyto ostrovy už od roku 1905. (více o incidentu ZDE)

Park byl Mezinárodním olympijským výborem hned potrestán, protože podle jeho pravidel "politika do sportu nepatří". Korejský fotbalista se tak nezúčastnil slavnostního předávání medailí, o bronz z Londýna však nepřijde. Možná si pro něj teď půjde na poštu.

V úterý vydal MOV prohlášení, v němž se píše, že by Korejec měl "dostat medaili bez fanfár a propagace jakéhokoliv druhu." Vedení MOV navíc důrazně varovalo Parka i zástupce Korejského olympijského výboru, aby se takový incident v budoucnu neopakoval.

"Jeho akce byla spontánní, po zápase navíc ukázal sportovní chování vůči japonským hráčům," vysvětlil mluvčí MOV Mark Adams, proč nakonec Park Jong-wu olympijskou medaili zpětně dostane. Onen "třaskavý" transparent navíc při oslavách fotbalistovi podal jeden z fanoušků v hledišti.

MOV rovněž vzal v úvahu, že korejského fotbalistu už potrestala také FIFA zákazem dvou startů v mezinárodních zápasech a pokutou 3 500 švýcarských franků (zhruba 70 tisíc korun).

Příště si mladý Korejec asi podobnou oslavu rozmyslí...

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Lze zbavit Evropu strachu z olympiád? Až Paříži napoví

Odhalení olympijských kruhů v Paříži

Kde jsou ty doby, kdy o olympijské hry na rok 1992 usilovalo ve finále voleb hned pět evropských...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Najdete na iDNES.cz