Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Korejec zatáhl do oslav politiku. Olympijský výbor: Nedostane medaili

Korejský fotbalista slaví s vlajkou bronzové medaile z olympijských her. Jeho kolega byl za politický nápis potrestán Mezinárodním olympijským výborem. | foto: Reuters

11 2012
Otevřel staré a bolestivé rány a zadělal na politický skandál. Jeden z korejských fotbalistů se nechal při oslavách bronzu unést. Vyfotili ho s textem, který podporoval jeho zemi ve sporu s Japonskem. Mezinárodní olympijský výbor ho za to potrestal. Pak Jong-wu nepřevzal medaili.

Na fotbalovém hřišti vyhráli Korejci v Cardiffu nad Japonskem 2:0 a poprvé v historii získali na olympijských hrách medaili. Jižní Korea je navíc první asijskou zemí od roku 1968, která na fotbalovém turnaji vybojovala cenný kov.

Dvakrát tedy Korejci své rivaly potupili. Třetí direkt dostali Japonci od třiadvacetiletého záložníka. Ten se sloganem "Dokdo je naše území" jasně postavil na korejskou stranu ve sporu s Japonskem o malé ostrovy v Japonském moři. Fotka se pak rychle šířila prostřednictvím sociálních sítí po internetu.

Na neobydlené území uprostřed vod bohatých na ryby i ropu si dělají nárok obě země a také KLDR. Japonci ostrovům říkají Takešima, Korejci zase Tokdo. O suverenitu nad ostrovem se Asiaté hádají už od roku 1905.

Teď se kvůli tomu dokonce Japonci obrátili na mezinárodní soud. Jak tento svár dopadne, zatím není jisté. Ale jasné je, že jeden Korejec už vlastně prohrál.

Fotbalista se kvůli svému jednání nezúčastnil slavnostního medailového ceremoniálu. "Požádali jsme národní olympijský výbor Korejské republiky o vysvětlení. Zároveň jsme ho požádali, aby na záležitost zareagoval a aby se sportovec nezúčastnil odpoledního předávání medailí," uvedli představitelé olympijského výboru.

Pak Jong-wu totiž porušil jedno z pravidel Mezinárodního olympijského výboru, které říká, že "politika do sportu nepatří".

"My jsme o tom jen slyšeli, ale bereme to velmi vážně," sdělili agentuře Reuters zástupci korejského výboru. Japonsko prý také o incidentu nevědělo.

V neděli tak na stadionu ve Wembley přebíralo medaile pouze sedmnáct Korejců, ten osmnáctý zůstal stranou. Při ceremoniálu nezaznělo ani jeho jméno. Případ teď navíc prověří i mezinárodní fotbalová organizace FIFA.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze