Koržaněnková měla dopingový nález

22 2004
Atény - Irina Koržaněnková pravděpodobně přijde o zlatou olympijskou medaili, kterou získala uplynulý týden ve vrhu koulí ve starověké Olympii. Podle vyjádření šéfa lékařské komise Mezinárodního olympijského výboru Arneho Ljungqvista měla Ruska po soutěži pozitivní dopingový test.

Olympijskou vítězkou se tak zřejmě stane Kubánka Yumileidi Cumbaová. Ze stříbra se bude pravděpodobně dodatečně radovat původně třetí Němka Nadine Kleinertová, na bronzovou pozici by se měla posunout další Ruska Světlana Kriveljovová.

V německém táboře zavládla radost a přípravy na nové oslavy. "Já už opravdu nemohu," řekla chraplavým hlasem německým novinářům původně bronzová medailistka Kleinertová. "Ale půjdu do toho znovu," vyhlásila. Hned si uvědomila, že pokud bude Koržaněnková potrestána, prohrála zlato s Kubánkou o pouhé čtyři centimetry a navíc pokusem z poslední série.

Mluvčí IAAF Nick Davies vzápětí potvrdil, že se jedná o anabolický steroid stanozolol, který 'proslavil' i kanadského sprintera Bena Johnsona na olympiádě v Soulu.

Už odpoledne podle Daviese následoval výslech atletky před disciplinární komisí Mezinárodního olympijského výboru. "To se koná vždy, když je po testu A pozitivní i béčko," naznačil Davies podle agentury SID, že doping už byl potvrzen. Možný trest by měl být vynesen až v pondělí.

"Mezinárodní olympijský výbor zahájil proces, na jehož konci by mělo být odebrání medaile. Jsme strašně zklamaní," řekl agentuře Reuters Nikolaj Durmanov, šéf antidopingové komise Ruského olympijského výboru. Upřesnil, že pozitivní byl koulařčin vzorek odebraný bezprostředně po soutěži a stejný výsledek prokázal už i test B.

Třicetiletá Koržaněnková ve finále soutěže jako první žena po čtyřech letech překonala hranici 21 metrů (21,06) a s více než metrovým náskokem zvítězila. K  vzestupu formy si však podle výsledku dopingového testu pomohla zakázanými prostředky. "Je to velmi smutné a ničí to něco, co mělo být symbolickou událostí," poukázal Ljungqvist na skutečnost, že Koržaněnková zřejmě podvodem zvítězila na posvátném místě v Olympii.

"Myslím, že to byly anabolické steroidy, ale ještě to musí oficiálně oznámit výkonný výbor MOV," řekl Ljungqvist.

Pokud bude pozitivní i výsledek kontrolního testu, hrozí Koržaněnkové doživotní distanc. Již před pěti lety totiž kvůli prokázanému dopingu přišla o medaili z halového mistrovství světa v Maebaši 1999. Tehdy se po pozitivním testu šampionky Vity Pavlyšové z Ukrajiny chvíli radovala ze zlata, ale nakonec ho musela předat Kriveljovové.

Olympijskou koulařskou soutěž žen už v Aténách zasáhl jeden dopingový případ. Poprvé v síti uvízla mnohem menší ryba, protože uzbecká reprezentantka Olga Ščukinová se steroidem clenbuterolem v těle byla v kvalifikaci poslední ze všech.

Autoři: ,

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Najdete na iDNES.cz