Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Kosteličová je potřetí zlatá

Janica Kosteličová v obřím slalomu - Chorvatka Janica Kosteličová na olympiádě vládne, dokázala to i v 1. kole obřího slalomu | foto: ČTK

22 2002
Park City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Janica Kosteličová dotáhla své parádní olympijské představení do snového konce. Chorvatská sjezdařka smetla v obřím slalomu všechny své soupeřky rozdílem třídy a v Salt Lake City tak získala svou třetí zlatou a celkově čtvrtou medaili. Stříbro vybojovala po výtečném druhém kole Švédka Anja Pärsonová, bronz bere Švýcarka Sonja Nefová. Nejlépe z českých závodnic zajela Eva Kurfürstová, která obsadila 23. příčku, Petra Zakouřilová skončila 27. Lucie Hrstková ve druhém kole upadla a na ZOH nedokončila už svůj třetí závod.

Na svahu v Park City vstoupila Janica Kosteličová mezi sjezdařské legendy. Zařadila po bok velikánů Jean-Claudea Killyho a Toniho Sailera, kteří dosud jako jediní dokázali triumfovat třikrát na jediné olympiádě.

Poprvé v historii rovněž někdo dobyl čtyři cenné kovy najednou. Lichtenštejnce Wenzelové (1980) a Rakušance Mittermaierové (1976) se sice podobný kousek podařil, jenomže za kombinaci se tehdy neudělovaly olympijské medaile a klaní bylo oceněno FIS pouze jako závod mistrovství světa.

"Samozřejmě, že je to skvělé, ale někdo můj rekord brzy překoná. Třeba už na další olympiádě," podotkla skromně Janica Kosteličová, která si vůbec nepřipouštěla žádnou nervozitu. "Možná proto se mi tak dařilo. Cítila jsem se nesmírně uvolněně, zvlášť po zisku první medaile," připomněla své vítězství v kombinaci.

Pak následovalo stříbro v superobřím slalomu a další výhra ve slalomu speciál. Kosteličová nadělila v pátek druhé v pořadí Pärsonové vteřinu a 32 setin. "Přitom jsem se vůbec na obří slalom nepřipravovala, za poslední tři týdny jsem absolvovala dva nebo tři tréninky," krčila rameny hrdinka letošních olympijských her.  

"Říkala jsem si, že když se celkově umístím do dvacítky, tak to bude dobré, ale zatím to moc nevypadá," poznamenala po prvním kole Lucie Hrstková, která měla v tu chvíli na kýženou 20. pozici manko 73 setin a upozorňovala, ve finálové jízdě  bude riskovat. Buď všechno, nebo nic. Jenomže pak do cíle opět nedorazila.

"Škoda, protože Lucka ještě na druhém mezičasu ztrácela pár desetin. Bohužel vypadla, potřetí, což už je skoro zbytečně moc," hodnotil reprezentační kouč Bohumír Zeman.

Zato chválil Evu Kurfürstovou, která si vedla podle jeho slov na slalomářku skoro výborně. Čtyřiadvacetiletá lyžařka rovněž vyjádřila s 23. pozicí spokojenost. "Obřák byl pěkný, rytmický, technický a mě se líbil, libovala si Kurfürstová.

Petra Zakouřilová dlela po prvním kole těsně za elitní třicítkou. "Trať dobrá, všechno v pohodě, ale jízda mi přišla taková rozházená, bála jsem se, že vypadnu," popisovala třiadvacetiletá rodačka z Liberce, podle níž byla horní část sjezdovky hodně obtížná a v dolní jí už scházely síly.

Poté se posunula na 27. místo a také nejevila zvláštní známky zklamání. "Vždyť jsem v obřím slalomu jela teprve šestý závod sezony, takže docela dobré," podotkla Zakouřilová, která se v poslední době soustřeďovala především na slalom, v němž se postavila na start hned dvacetkrát.

Výsledky závodu naleznete ZDE

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze