Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kosteličová tančila za zvuku bubnů

Janica Kosteličová při sjezdu do kombinace - Chorvatská lyžařka Janica Kosteličová při sjezdu do kombinace, v níž získala zlatou olympijskou medaili | foto: Reuters

25 2002
Záhřeb - Trojnásobná olympijská vítězka Janica Kosteličová se při návratu do Chorvatska dočkala bouřlivého uvítání. Na náměstí v Záhřebu se k velkolepé party sešlo 150.000 fanoušků, sjezdařka před ně předstoupila zahalená do státní vlajky a za zvuků bubnů nadšeně tančila. Centrum města se už od rána plnilo lidmi, kteří chtěli oslavit novou národní hrdinku. Majitelka tří zlatých a jedné stříbrné medaile z olympijských her v Salt Lake City na náměstí vjela v kočáře taženém koňmi, do něhož přestoupila z autobusu, který ji přivezl z letiště.

V salónku VIP lyžařku představili jako dívku z jiné planety. Kosteličová jen krátce poděkovala za podporu, otevřela šampaňské a nakrojila dort ve tvaru tři medailí. Pak už na ramenou svého bratra Ivici spěchala k autobusu. Celou cestu na náměstí lemovaly davy fanoušků, kteří lyžařku nadšeně zdravili národními vlajkami a transparenty s nápisy "Janico, milujeme tě" či "Janica je naše královna".

Na pódium na náměstí Kosteličovou doprovodil i její bratr. Nadšeným divákům předvedl na elektrickou kytaru vlastní verzi klasického rock'n'rollu Chucka Berryho. Po přibližně půlhodinovém programu, který z náměstí živě přenášel státní rozhlas, se Janica s fanoušky rozloučila. "Jsem opravdu hrozně rozlámaná a už bohužel musím jít. Děkuju, že jste přišli, a někdy nashledanou," řekla.

Dvacetiletá Kosteličová, jež v Salt Lake City předvedla pozoruhodný návrat po několika operacích kolena, se stala první lyžařkou, která na olympijských hrách vybojovala čtyři medaile. Nejcennější získala za slalom, obří slalom a kombinaci, stříbro přidala v superobřím slalomu.

Autor:


Další z rubriky

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz