Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouč Kanady: Reichel s Kaberlem jsou nažhavení

14 2002
Salt Lake City - (Od zpravodaje MF DNES) - Právě on možná pošle Lemieuxe, Sakika nebo Lindrose na rozhodující přesilovku. Hokejový kouč Pat Quinn bude na olympiádě pánem kanadské střídačky, plné osobností. V dlouhém černém kabátu čekal na letišti v Salt Lake City na zavazadla. V ruce žmoulal doutník, neboť v hale se kouřit nesmí. "Tři otázky? Můžu se podívat na vaši akreditaci? Tak, Karle, co byste potřeboval?" promluvil přátelsky hlubokým hlasem.

V Torontu trénujete dva české hráče, Roberta Reichla a Tomáše Kaberleho. Jsou ve formě?
Robert hrál v posledních zápasech extrémně dobře a Tomáš se v průběhu sezony pořád zlepšuje. Jsou pěkně nažhavení, aby na ně Československo mohlo být hrdé.

Je to pro Kanadu výhoda, že je dobře znáte?
Myslím, že ne. Znám je z NHL, ale oni tady nastoupí za Československo, a to je rozdíl.

Československo už není. Rozdělilo se na Česko a Slovensko.
Ó, promiňte. Aspoň vidíte, jak už jsem starý.

Považujete Česko za hlavního soupeře Kanady?
Podle toho, co vaši hokejisté za poslední čtyři roky dosáhli, jsou určitě favority. Reprezentace nabrala na síle, když se do ní zapojili profesionálové z NHL. Vypadá dobře. Aspoň na papíře. Bylo úžasné, jak jste vyhráli v Naganu.

Víte, jak Česko porazit?
Nevím. Povíte mi to?

Kdepak, já jsem vlastenec. V hokeji jste toho zažil hodně. Je pro vás olympiáda vzrušující?
Jako mladík jsem se o ni nezajímal. Od vstupu hráčů z NHL je to však fantastický turnaj. Já mám chvění už od chvíle, kdy mě jmenovali koučem. Až se před prvním zápasem postavím na střídačku, žaludek se mi bude svírat. Ale to je v pořádku, proto přece děláme sport!

Jak se na turnaj připravujete?
Musím se v Salt Lake City teprve rozkoukat, mám pár dní času, abych se přeorientoval z NHL. Asistent Ken Hitchcock mi před chvílí tvrdil, že olympiáda je úplně jiná.

V jakém smyslu?
To mi nestihl říci, protože jste mě oslovil vy, mladý muži. Tomu se říká hrubé přerušení konverzace. Takže se všechno asi dozvím až po cestě do olympijské vesnice.

Omlouvám se, ale co podle vás na turnaji rozhodne?
Asi brankáři. Všechny týmy jsou excelentní, právě brankáři mohou znamenat ten klíčový rozdíl.

Kdo má v brance největší oporu?
Hašek je v posledních letech považovaný za nejlepšího gólmana. Možná někdo může namítnout, že se mu vyrovná Roy, ale ten se z olympiády omluvil. Rus Chabibulin je také skvělý. Záleží na tom, komu to sedne. Všichni jsou na vysoké úrovni, ale tady může jeden z nich svůj výkon ještě vystupňovat.

O Česku se v zámoří říká, že hraje účelný až nudný hokej. Jakou strategii zvolí Kanada?
Nejprve si musíme zvyknout na široké kluziště. Nemáme nějaký přesný plán. Prostě budeme hrát hokej a v průběhu turnaje uvidíme, co je potřeba změnit.

Jak se vám spolupracuje s vaším nadřízeným, výkonným ředitelem Waynem Gretzkým?
Léta jsem stával proti němu, teď poznávám, jak úžasné je pracovat s ním. Je inteligentní a zůstalo mu nadšení. Superstar na ledě i mimo něj. Snad jen Mario Lemieux je tak skvělý sportovec i člověk. Doufám, že spolu budeme úspěšní.

Jak dobrý může být Lemieux na širokém kluzišti?
Chtěl jste tři otázky.

Zkouším, jak dlouho vydržíte. Tak ještě povězte, jak se Lemieux vyrovná s větším hřištěm. Hrál na něm snad pouze před sedmnácti lety na mistrovství světa v Praze.
Ano, musíme se takovému prostoru přizpůsobit. Nehledě na to, jak je Mario chytrý, chce to čas. Kéž by to netrvalo dlouho.

 

Autor:


Další z rubriky

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...Najdete na iDNES.cz