Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Koukal s Kožíškem byli ve sprintu desátí

14 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Běžci Dušan Kožíšek, Martin Koukal skončili ve finále olympijského sprintu dvojic mužů na desátém místě. Běžkyně Helena Balatková-Erbenová, Kamila Rajdlová do finále nepostoupily. Sprinty ovládli Švédové - mezi Dahlbergová, Andressonová, u mužů T. Fredriksson, Lind.

"Bohužel nám chyběla vyrovnanost, Dušanovi poslední dvě rundy nesedly. Jakákoli ztráta se na téhle trati špatně dojíždí," poznamenal k závodu finišman Martin Koukal.

České duo, bronzové z loňského MS v Oberstdorfu, kde se ovšem běželo volně, postoupilo do finále z druhého místa v prvním semifinále. Nestačilo jen na Švédy. I v prvních dvou kolech finálového klání se drželo v hlavním poli. Na předávkách byli čeští běžci čtvrtí a poté osmí, vždy s minimální ztrátou.

"Po semifinále jsem věřil, že by to mohlo vyjít. Myslel jsem, že do šestého místa to bude určitě a při ideální konstalaci i výš. Ale realita byla nakonec jiná," řekl Koukal.

V průběhu třetího kola nasadil k trháku Nor Svartedal a pole se začalo trhat. Seveřanův nástup se nepodařilo zachytit Dušanu Kožíškovi, který předával na 9. místě se ztrátou 11,3 vteřiny.

"Do kopce jse se snažil, co to dalo. Ale jen jsem sledoval, jak mi ostatní ujíždějí. Nedalo se s tím nic dělat," pokyvoval smutně hlavou Dušan Kožíšek. "Bojoval jsem, ale nohy mě k lepšímu výkonu dnes nepustily."

Na dalším úseku se sice Martin Koukal posunul na 7. místo a odstup na v tu dobu vedoucí Rusy zůstal dvanáctivteřinový. "Když jede balík před vámi, jedinec nemá šanci," ulevil si Martin Koukal.

Dušan Kožíšek se trápil i na svém posledním úseku. Na  předávce byl poslední a ztrácel půl minuty. A desátá příčka už českému duu zůstala. Devátí Italové byli v cíli bezmála o dvacet vteřin dříve.

Sprint dvojic mužů nakonec vyhráli po dramatickém finiši Švédové Tobias Fredriksson a Björn Lind. Druzí skončili Norové Jens Arne Svartedal, Tor Arne Hetland a třetí Rusové Ivan Alypov a Vasilij Ročev.

V závodě žen dominovaly Švédky  Anna Dahlbergová, Lina Andressonová  před kanadským párem Beckie Scottová, Sara Rennerová, třetí skončily Finky Aino Kaisa Saarinenová a Virpi Kuitunenová.

Ženy do finále neproklouzly

Podstatně méně než mužům se dařilo dvojici Helena Balatková-Erbenová, Kamila Rajdlová v závodě žen. V průběhu závodu na 6 x 1,1 km ani jednou nebyly na postupové příčce, jejich ztráta na nakonec páté Američanky postupně narůstala.

"Měly jsme hrozně težké soupeřky. Myslím, že postup by byl z naší strany zázrak," prohlásila v cíli Kamila Rajdlová. "Ve druhém semifinále bychom měly větší šanci," dodala.

Náročnost trati poznala už na prvním úseku. "Nejela jsem úplně nejlépe," přiznala. Před čtvrtečním závodem na 10 km si alespoň vyzkoušela naostro klasiku. "V tréninku jsem tu zatím ostře neběhala, takže na rozdejchání to bylo dnes docela dobré. Odpočinu si a uvidím."

Podle Heleny Balatkové - Erbenové se s Američankama dalo bojovat. "Na závod jsem se docela těšila, ale postupně na mě padla únava a ve třetím kole jsem už bojovala sama se sebou. Naše ztráta bohužel od začátku pomaličku narůstala," svěřovala se.

Sprint mužů
Muži - sprint dvojic (6x1,4 km):
1. Švédsko (T. Fredriksson, Lind) 17:02,9, 2. Norsko (Svartedal, Hetland) -0,6, 3. Rusko (Alypov, Ročev) -2,3, 4. Německo -11,1, 5. Finsko -18,6, 6. Kazachstán -22,2, 7. Polsko -23,4, 8. Slovensko (Bajčičák, Bátory) -28,0, 9. Itálie -28,4, 10. Česko (Kožíšek, Koukal) -46,7.
První semifinále - postupující: 1. Švédsko, 2. Česko, 3. Slovensko, 4. Finsko, 5. Kazachstán.
Druhé semifinále - postupující: 1. Norsko, 2. Rusko, 3. Německo, 4. Itálie, 5. Polsko.

Sprint žen
Ženy - sprint dvojic (6x1,2 km):

1. Švédsko (Dahlbergová, Anderssonová) 16:36,9, 2. Kanada (Rennerová, Scottová) -0,6, 3. Finsko (Saarinenová, Kuitunenová) -2,3, 4. Norsko -11,2, 5. Německo -26,6, 6. Rusko -31,6, 7. Itálie -47,9, 8. Japonsko -50,7, 9. Kazachstán -1:05,9, 10. USA -
1:28,0, ...12. Česko (Erbenová, Rajdlová) - vyřazeny v semifinále.
První semifinále - postupující: 1. Finsko, 2.Kanada, 3. Itálie, 4. Japonsko, 5. Kazachstán.
Druhé semifinále - postupující: 1. Norsko, 2. Rusko, 3. Švédsko, 4. Německo, 5. USA, ... 6. Česko (Balatková-Erbenová, Rajdlová) - bez postupu.

Švédský lyžař Björn Lind se raduje z olympijského vítězství ve sprintu dvojic-Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze