Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koukal skončil ve čtvrtfinále, zlato bral Nor

19 2002
Soldier Hollow - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Jenom radostně zahromoval, když se dozvěděl, že v celkovém pořadí neskončí hůř, než do desátého místa. Martin Koukal sice na olympijských hrách v Salt Lake City v závodu ve sprintu nepostoupil ze čtvrtfinále, ale nijak nesmutnil. "Samozřejmě, chtěl jsem se umístit do osmičky, což byl můj cíl, takže možná trošku zklamání, ale celkově se nejedná o špatný výsledek," upozornil český běžec na lyžích. Sprint mužů se stal kořistí Nora Tore Arne Hetlanda, který v cíli jen těsně předstihl Němce Petera Schlickenriedera. Na bronz dosáhl Cristian Zorzi z Itálie. Závod jsme sledovali v on-line reportáži Neumannová skončila ve čtvrtfinále

V kvalifikaci obsadil Martin Koukal osmou příčku. "První část splněna, postoupil jsem mezi nejlepších šestnáct, což je důležité," liboval si český reprezentant, který ve čtvrtfinále narazil na vítěze kvalifikace Nora Bjerkeliho, Švéda Linda a finského sdruženáře Manninena. Koukal přiznával, že s ním dopoledne trochu cloumala nervozita. "Celou dobu se na sprint připravuju a kdybych selhal, tak bych vypadal jako tlučhuba," poznamenal.

Ve jeho popolední čtvrtfinálové rozjížďce se rozhodovalo závěru. Koukal vsadil na favorizovaného Bjerkeliho, který však v závěru dělal chyby, zazmatkoval, a navíc si ustřelil hůlku. Na cílové rovince uháněl vpředu Lind, do třetího koridoru se první dostal Manninen, pomalejší Bjerkeli šel do čtvrtého.

"Myslel jsem si, že se za ním vyvezu a půjdu do finiše, jenomže jsem pak musel napříč cílovou rovinkou do volné dráhy a ztratil jsem rychlost ze zatáčky," popisoval klíčové okamžiky běžec ze Ždáru nad Sázavou. Ke konci druhého Manninena stíhal, seč mohl, ale marně. "Chyběl poslední krok," posteskl si.

Chvíli před ním doplatila Kateřina Neumannová na pomalé lyže. Její kolega z českého týmu rovněž oproti soupeřům ztrácel. "Lyže mi jely hůř než jim, ale o tolik, aby se nedalo postoupit, zase ne," nehledal výmluvy Koukal, který považuje své vystoupení za úspěch.

Vysvětloval, že v posledních deseti patnácti letech mnoho českých závodníků do elitní desítky na olympiádě neproniklo. "Spousta lidí se dívá na sprinty skrz prsty, ale nyní už se jedná o plnohodnotnou disciplínu a vítěz dostane stejnou zlatou medaili jako ten, kdo vyhraje padesátku," dodal třiadvacetiletý mladík.

Výsledky: 1. Hetland (Nor.) 2:56,9, 2. Schlickenrieder (Něm.) 2:57,0,  3. Zorzi (It.) 2:57,2, 4. Lind (Švéd.) 2:58,1, 5. Schwienbacher (It.) 2:56,1, 6. Iversen (Nor.) 2:56,6, 7. Angerer (Něm.) 2:58,0, 8. Manninen (Fin.) 2:59,5, 9. Koukal (ČR) nepostoupil ze čtvrtfinále.

 

Tor Arne Hetland se raduje z premiérového sprinterského zlata na ZOH.

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz