Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Formu si chystám na olympiádu do Londýna, slibuje koulař Žalský

Koulař Antonín Žalský na mítinku v Ústí nad Labem | foto: Karel Pešek, MAFRA

12 2012
S tímhle výkonem by se olympijskou kvalifikací do koulařského finále těžko probil. Na Grand Prix Ústí byl Antonín Žalský za 19,49 metrů pátý, dvacítku slibuje přehodit až v Londýně. "Výkon odpovídá přesně stavu, v jakém jsem. Hodně teď trénuju, vše směřuju k olympiádě. Je to moje poslední šance v životě, formu chystám do Londýna," slibuje Žalský, jehož osobní letošní maximum je 20,38 metrů.

To by na postup do olympijského finále jistě stačilo.
20,10 by měla být jistota. Jenže když na mistrovství Evropy víte, že bude stačit 19,50 na postup, tak se hází trošičku v jiné psychické pohodě, než když tušíte, že musíte hodit 20,10. Při mé výkonnosti je to už na hraně.

S kolika ústeckými soupeři se v Londýně potkáte?
S jedním či dvěma. Američané mají hrozně těžké profackovat se z jejich kvalifikace. Kovacs má letos hozeno přes 21 metrů a ani mu to na olympiádu nestačí. Argentinec Lauro bude v Londýně určitě, uvidíme, kdo dál.

Měl jste nabídku házet na prestižním mítinku ve Francii, ale dal jste přednost Ústí nad Labem. Proč jste se tak rozhodl?
Tady to odházím a můžu hned zase odjet trénovat. Ve Francii bych musel jeden den závodit, druhý cestovat zpátky. Ale já dávám přednost tréninku před závody.

Letos jste hodil 20,38. Cítíte se v životní formě?
To už mám za sebou, ale špatné to není. Šance uspět na olympiádě teoretická je, byla by škoda to nechat protéct mezi prsty kvůli nějakému jednomu placenému závodu někde ve Francii.

Když se ještě ohlédnete za nedávným mistrovstvím Evropy v Helsinkách, jak jste spokojený s šestým místem?
Letos jsem obětoval hodně přípravě, začátek sezony se kvůli tomu moc nepovedl. Naštěstí forma začala jít nahoru někde kolem memoriálu Odložila. Takže vzhledem k průběhu sezony jsem spokojený. Vždyť na startu to vypadalo, že na mistrovství Evropy ani nepojedu, limit jsem měl jen o centimetr přehozený. Stačilo na jaře hodit o dva centimetry méně a nebyla jistota. Výkonnost z přípravy sice pořád neodpovídá mým závodním výsledkům, ale potom, jak to vypadalo v tom úvodu roku, musím být spokojený.

Co všechno ještě chcete stihnout před odjezdem na olympiádu do Londýna?
Potrénuju, pak tam mám jeden závod ve Štětíně, kde si zjistím, jestli to všechno funguje, jak má. A pak už olympiáda. Přesouvám se kolem 1. srpna do Londýna, asi dva dny před závody.

Co budete považovat za úspěch na hrách?
Tam se to dělí na ty, kteří postoupí z kvalifikace, a kteří ne. Bohužel do finále může jít jen dvanáct koulařů, to je strašně málo. Když si vezmu, že jsem někde kolem 25. - 30. místa v tabulkách, šance na postup je teoretická.

Najdete na iDNES.czmobilní verze