Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Sen vzala Kacanu prohnutá tyč. Zklamala jsem fanoušky, plakala

Česká koulařka Eva Kacanu zlato ve vrhu koulí z Pekingu v Londýně neobhájila. (1. září 2012) | foto: AP

6 2012
Čtyři roky si Eva Kacanu hýčkala sen o obhajobě paralympijského zlata z Pekingu. V Londýně z něj po třech pokusech nezbylo nic, jen smutek a beznaděj v očích olomoucké koulařky. O postup do finále ji připravila pomocná tyč a nejasný výklad pravidel.

Příběh pomocné tyče, kterou při vrhu koulí kategorie F54/F56 používají, začal už v Olomouci před odletem na paralympiádu. Eva Kacanu si kromě sedací kozy přibalila s sebou pro lepší pocit i svou tyč, na kterou je zvyklá z tréninku. V Londýně prošlo náčiní patřičným schválením a nic nebránilo jeho použití v paralympijském závodě.

Po zajišťovacím prvním pokusu potřebovala Kacanu poslat kouli za šestimetrovou hranici. To se jí ve druhém kole podařilo, rozhodčí ale označila pokus za neplatný z důvodu příliš velkého prohnutí tyče. "Pravidla říkají, že tyč nesmí být flexibilní a nesmí pomáhat sportovci k lepšímu výkonu svojí flexí. Míru dopomoci rozhoduje určený rozhodčí. Pokus Evči byl rozhodčím vyhodnocen jako větší dopomoc tyče," vysvětlila Iva Machová, vedoucí české výpravy atletů na paralympiádě v Londýně.

Kamenem úrazu bylo právě subjektivní hodnocení, které rozhodčí učinil od oka. "Doplatila jsem na nejasná pravidla. Tyč, o kterou se opírám, byla schválena, ale rozhodčí mi pak řekla, že se při pokusu moc prohnula. Není nikde stanoveno, jak se tyč může pohnout a jak ne. Rozhodčí rozhodl a přes to vlak nejede," uvedla pro Českou televizi Kacanu a ještě při závodě se snažila proti rozhodnutí bránit. "Řekli mi, že mé argumenty uznávají, ale můj pokus nezměřili, takže jsem nemohla ani podat protest," dodala vozíčkářka.

Nečekané problémy se na Kacanu podepsaly při zbývajícím třetím pokusu a na účast ve finále už nedosáhla. "Abych zabránila další červené, tak jsem se chytla níž a tím, že jsem v kategorii bez břišních svalů, tak jsem neměla sílu se vrátit, byla jsem rozhozená a nevyšlo to," dodala Kacanu.

Po zlatu v Pekingu a stříbru z Atén o čtyři roky dříve se tak ze své třetí paralympiády vrátí s prázdnou. Její hořkost navíc umocnil fakt, že podobně se tyč prohýbala i při pokusech jiných atletek, ty však rozhodčím nevadily. "Ta tyč pod mou váhou, když se zakloním dozadu, se ohne. Ale rozhodně si nemyslím, že by mi jakkoliv pomáhala. Hlavně mě mrzí, že jsem zklamala fanoušky," koulely se slzy lítosti po tvářích atletky.

Že není v pravidlech ošetřené, jak moc se tyč může či nemůže ohnout, potvrdila i Iva Machová, která na vrcholných závodech působí jako technická delegátka. "Z tohoto pohledu to není úplně fér, ale pravidla jsou pravidla," uzavřela Machová.Najdete na iDNES.czmobilní verze