Koulařky oživily starobylou Olympii

18 2004
Olympia - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V Řecku ožil duch starověkých her. Na historickém stadionu v Olympii začal závod ve vrhu koulí. Jako první se divákům, kterých mohlo přijít jen patnáct tisíc, v kvalifikaci představily ženy. Pak se o odpolední finále střetli muži včetně dvou Čechů.

Starobylé městečko Olympia, vzdálená od Atén zhruba pět set kilometrů, žila závodem od rána, kdy začali z hlavního dějiště olympijských her přijíždět novináři a diváci.

Na silnicích postávali policisté už několik kilometrů před městečkem se stadionem, o němž první zmínka pochází z roku 776 před Kristem.

Po příjezdu čekala na diváky krátká procházka z centra až na sportoviště. Protože jde o archeologickou pamětihodnost, pořadatelé zde neinstalovali žádné sedačky.

Fanoušky tak čeká celý den na slunci, před nímž se však utéci z divácké louky mezi stromy obklopujícími stadion.

Na atlety čekaly dvě koulařské výseče připravené podle mezinárodních pravidel.

"Je to poprvé v historii, co se na tomto stadionu bude soutěžit ve vrhu koulí. Ve starověku se zde tento sport neprovozoval," avizovali pořadatelé v olympijských brožurách.

Samotné závody zahájila o půl deváté ráno místního času (7:30 SEČ) kvalifikace koulařek, ovšem bez českého zastoupení. Ženy se stejně muži střetli o finále ve dvou kvalifikačních skupinách.

Nejlepší výkon - 19,69 metru - předvedla ve skupině B Naděžda Ostapčuková z Bulharska. Ve druhé části startovního pole dominovala Ruska Irina Koržaněnková hodem 19,43 metru.

Kvalifikační limit 18,50 metru zdolalo celkem devět koulařek. Finálovou dvanáctku doplnily další tři ženy s nejlepšími výkony. K postupu do odpoledního klání stačilo 18,16 metru Číňanky Li Meiju.

Mužská kvalifikace začala v deset hodin místního času. Mezi koulaři má dvojnásobné zastoupení i Česko. O finále se snaží Petr Stehlík a Antonín Žalský, kteří odletěli připravovat se do Olympie několik dnů před závody.

Celkoý pohled na starobyly stadion v Olympii, kde se koná olympijský závod ve vrhu koulí.Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...Najdete na iDNES.cz