Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koulařky oživily starobylou Olympii

18 2004
Olympia - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V Řecku ožil duch starověkých her. Na historickém stadionu v Olympii začal závod ve vrhu koulí. Jako první se divákům, kterých mohlo přijít jen patnáct tisíc, v kvalifikaci představily ženy. Pak se o odpolední finále střetli muži včetně dvou Čechů.

Starobylé městečko Olympia, vzdálená od Atén zhruba pět set kilometrů, žila závodem od rána, kdy začali z hlavního dějiště olympijských her přijíždět novináři a diváci.

Na silnicích postávali policisté už několik kilometrů před městečkem se stadionem, o němž první zmínka pochází z roku 776 před Kristem.

Po příjezdu čekala na diváky krátká procházka z centra až na sportoviště. Protože jde o archeologickou pamětihodnost, pořadatelé zde neinstalovali žádné sedačky.

Fanoušky tak čeká celý den na slunci, před nímž se však utéci z divácké louky mezi stromy obklopujícími stadion.

Na atlety čekaly dvě koulařské výseče připravené podle mezinárodních pravidel.

"Je to poprvé v historii, co se na tomto stadionu bude soutěžit ve vrhu koulí. Ve starověku se zde tento sport neprovozoval," avizovali pořadatelé v olympijských brožurách.

Samotné závody zahájila o půl deváté ráno místního času (7:30 SEČ) kvalifikace koulařek, ovšem bez českého zastoupení. Ženy se stejně muži střetli o finále ve dvou kvalifikačních skupinách.

Nejlepší výkon - 19,69 metru - předvedla ve skupině B Naděžda Ostapčuková z Bulharska. Ve druhé části startovního pole dominovala Ruska Irina Koržaněnková hodem 19,43 metru.

Kvalifikační limit 18,50 metru zdolalo celkem devět koulařek. Finálovou dvanáctku doplnily další tři ženy s nejlepšími výkony. K postupu do odpoledního klání stačilo 18,16 metru Číňanky Li Meiju.

Mužská kvalifikace začala v deset hodin místního času. Mezi koulaři má dvojnásobné zastoupení i Česko. O finále se snaží Petr Stehlík a Antonín Žalský, kteří odletěli připravovat se do Olympie několik dnů před závody.

Celkoý pohled na starobyly stadion v Olympii, kde se koná olympijský závod ve vrhu koulí.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze