Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouří, pije. Prostě obyčejný chlap

28 2004
Atény - (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) Klidně si dá pečenou kachnu s knedlíkem. Když má chuť, zajde s kamarády do hospody na pivo. „Cigarety jsou neobhajitelné svinstvo,“ říká, ale stejně kouří. Knížky nečte. Hodiny a hodiny tráví na rybách. Vyučený automechanik. „Nejsem magor sportu,“ tvrdí o sobě.

Jan Železný není ctnostný člověk, ale lidé ho mají rádi. Právě proto, že je „normální chlap“.

„Plechovka není obyčejný, je to pan Někdo. S jeho slávou se nemůžu srovnávat,“ poklonil se Železnému Roman Šebrle, světový rekordman a olympijský vítěz v desetiboji.

Železný kdysi mrštil kudlu po bráchovi a s lískovými pruty si hrál na indiány. Měl talent, hrál házenou, hokej a při školských závodech hodil kriketovým míčkem skoro 80 metrů. Měl to v genech, oba rodiče byli oštěpaři.

Tradovalo se, že klidně přišel na ligové závody s kocovinou, prvním hodem si zajistil vítězství a šel se dospat. „To ne, zas takový frajer jsem nebyl,“ smál se.

Po olympijských hrách v roce 1996 ho zkoušeli v americkém klubu Atlanta Braves, chtěli z něj vychovat nadhazovače v baseballu.

Kdyby Železný uspěl, byl by multimilionářem.

Je to svéráz. Inteligentní svéráz. Má velký společenský přehled, i proto se znovu dostal do komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru. Normální chlap, kterého zná celý svět.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze