Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Kowalczyková se pustila do Björgenové kvůli lékům na astma. A doma ji kritizují

Justyna Kowalczyková z Polska v závodě na 10 km na medaili nedosáhla. | foto: AP

24 2010
"Je mi opravdu líto, že jsem prohrála s nemocnou závodnicí," šlehla ironicky Justyna Kowalczyková po norské běžkyni na lyžích Marit Björgenové, která užívá léky na astma a na olympiádě ve Vancouveru už získala dvě zlaté medaile. Její slova však v polské vlasti nevzbudila nacionalisticky laděné přitakání, reakce médií i lékařů byly naopak hodně kritické.

Kowalczyková si myslí, že medikamenty na astma, které bere hodně běžců na lyžích včetně Björgenové, mohou sportovcům pomáhat k lepším výkonům.

"Přijela si sem začichat a pak běhat," uvedla napůl vážně na adresu Björgenové. "Přemýšlím o tom, jestli nemám říct doktorovi, aby mi našel astma," dodala vedoucí žena Světového poháru a navrhla, aby "vznikly oddělené závody pro astmatiky".

Björgenová v reakci na výroky své polské rivalky uvedla, že "Kowalczyková prostě neumí prohrávat". Polka doběhla třetí ve skiatlonu a druhá ve sprintu, vždy za vítěznou Björgenovou.

Podle listu Gazeta Wyborcza přitom trpí chronickým zánětem průdušek až dvě pětiny běžců na lyžích. Mohou za to tréninky na suchém, mrazivém vzduchu. Sportovci-astmatici mohou užívat léky jedině ve formě inhalací, prášky i injekce mají zakázané. To, že se léčí, musejí navíc hlásit.

"Výzkumy ukázaly, že léky na tuto nemoc podávané prostřednictvím inhalace pomáhají nemocnému, ale nemají žádný vliv na výkonnost sportovců," řekl Marek Kowalski z Centra diagnostiky a léčení astmatu a alergií v Lodži.

ZLATO! Norka Marit Björgenová oslavuje v cíli finále sprintu zisk zlaté medaile.

Norka Marit Björgenová ve Vancouveru září a její výkony vyvolaly pochybnosti Justyny Kowalczykové.

Lékař polské výpravy ve Vancouveru Jaroslaw Krzywaäski připomněl, že dopingové zkoušky, které olympionici podstupují, jsou velmi přísné a pravděpodobnost zneužívání nepovolených léků je podle něho velmi nízká.

Kowalczykovou to všechno nemusí zajímat, protože je zdravá. "A jestli se už rozhodla Björgenovou veřejně pranýřovat a naznačovat, že díky užívání léků proti astmatu má Norka nad ní navrch, měla se nejdříve poradit s lékaři," píše deník Rzeczpospolita.

Komentátor Gazety Wyborczy podotkl, že Björgenová neonemocněla během závodu a že Kowalczyková si v této souvislosti před startem na nic nestěžovala. "Připomněla to, když prohrála," uvedl deník.

"Justyně ode dneška fandím dvojnásob. Doposud jsem jí držel palce stejně jako všem ostatním Polákům ve Vancouveru. Teď mě k tomu vede ještě strach, aby po případném neúspěchu nevyužila situace a nemluvila o věcech, o nichž by raději měla mlčet," napsal komentátor Gazety Wyborczy.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze