• Neděle 22. října 2017 Sabina

Kozlíková byla ve stíhačce osmá, Kadlec v bodovacím závodě devátý

Lada Kozlíková - Cyklistka Lada Kozlíková na olympijském velodromu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

16 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Bodovací závod na 160 kol vyhrál dnes v Pekingu Španěl Llaneras. Český dráhař Milan Kadlec skončil devátý. Lada Kozlíková byla ve své stíhací jízdě dostižena soupeře Houvenaghelovou z Velké Británie a byla klasifikovaná jako osmá. V keirinu se nedařilo Špičkovi, který se nedokázal prosadit v prvním kole ani opravách.

Necelé dva a půl kilometry bojovala Lada Kozlíková se svojí soupeřkou ve stíhacím závodě. Wendy Houvenaghelová potvrdila lepší formu i ambice na olympijské zlato a českou dráhařku dojela.

"Nepřála jsem si to, ale Angličanka jela skvěla," uznala po závodě Kozlíková. "Ony se připravují speciálně na tuto trať a je těžké jim vzdorovat," řekla s tím, že se hlavně připravuje na pondělní bodovací závod.

Na medaili to nebylo

Devátou příčku obsadil v bodovacím závodě mužů Milan Kadlec. Oproti předchozím hrám v Aténách si tak o čtyři místa pohoršil. "Jel jsem sem s cílem vybojovat medaili, bohužel to nevyšlo," řekl po závodě Kadlec.

Kadlec vystihl v polovině závodu únik a připsal si dvacet bodů za dojetí soupeřů o kolo. K nim však přidal pouhé další dva prémiové za sprint. "Dneska těch osm bylo opravdu lepších, než já," pokračoval český cyklista v hodnocení závodu.

"Začátek závodu byl nervózní. Ten únik jsem trefil dobře, s tím mohu být spokojen. Ve druhé půlce závodu to bylo hodně o výkonnosti a já jsem na víc neměl." Zlatou medaili si nakonec vybojoval Joan Llaneras ze Španělska.

Konec po dvou jízdách

Své osobní ambice nenaplnil v keirinu Denis Špička. Po vypadnutí v prvním kole nezvládl ani opravy a ukončil svoji premiérovou olympijskou účast.

V prvním kole nezachytil nástup soupeřů a dojel na nepostupovém pátém místě. "Zaváhal jsem při nástupu a než jsem se rozkolébal, ujel Angličan. Já byl poslední to se blbě předjíždí," komentoval svoji první jízdu.

V opravách Špička nepříliš ideálně odstartoval a většinu závodu jel poslední. Ve finiši předvedl pěknou stíhací jízdu, na proniknutí na druhou postupovou příčku to ale nestačilo. Na cílové čáře byl přeci jenom později, než Polák Kuczynski a Nizozemec Mulder.

"Nejsem se svým výkonem spokojený," nezastíral Špička. "Věřil jsem si na postup do semifinále. Poláka, který skončil přede mnou jsem v sezoně normálně porážel."

Závod vyhrál britský cyklista Chris Hoy, který vybojoval na olympijské dráze v Pekingu druhou zlatou medaili po prvenství v týmovém sprintu.

Nadvládu Britů potvrdil stříbrný Ross Edgar. Spolu s nimi vystoupil na stupně vítězů Kijomufi Nagai z kolébky této disciplíny Japonska.

Wiggins obhájil olympijské zlato

Zlatá olympijská obhajoba se povedla britskému cyklistovi Bradleymu Wigginsovi ve stíhacím závodě na čtyři kilometry. Ve finálové jízdě si dnes poradil s Novozélanďanem Haydenem Roulstonem, když jeho čas 4:16,977 byl o téměř tři sekundy lepší než soupeřův výkon. Třetí skončil další Brit Steven Burke.

. Výsledky

Muži - bodovací závod na 40 km:
1. Llaneras (Šp.) 60 bodů, 2. Kluge (Něm.) 58, 3. Newton (Brit.) 56, 4. Meyer (Austr.) 36, 5. Kiryjenka (Běl.) 34, 6. Kreutzfeldt (Dán.) 29, 7. Bell (Kan.) 27, 8. Iidžima (Jap.) 23, 9. Kadlec (ČR) 22.

Stíhací závod na 4 km:
Finále:
Wiggins (Brit.) 4:16,977 - Roulston (N. Zél.) 4:19,611,
o 3. místo: Burke (Brit.) 4:20,947 - Markov (Rus.) 4:24,149.
Další pořadí: 5. Djudja (Ukr.), 6. Tauler (Šp.), 7. Serov (Rus.), 8. Phinney (USA).