Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Kraj má rád Tysona, je to jeho vzor

11 2003
Praha - Hvězda české reprezentace Rudolf Kraj při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES říká: "Box je můj osud, je mi předurčený." Má medaile z olympiády v Sydney i mistrovství světa v Bangkoku. Teď ho čeká kvalifikace a obhajoba stříbra v Aténách. "Bude to těžké. Vedle formy budu potřebovat i štěstí," ví dobře.

Odpovědi Rudolfa Kraje čtěte ZDE

Kraj, který přijel z Mělníka do pražské redakce kvůli velkému provozu s desetiminutovým zpožděním, nemluvil jen o nadcházejícím mistrovství Evropy, ale i o světových celebritách profesionálního ringu Tysonovi, Lewisovi a Jonesovi. Zavzpomínal, jak ho hnaly k boxu legendární filmy Pěsti ve tmě a Rocky.

"Je nesmysl, aby do sebe dva borci řezali stylem jako Rocky s Ivanem Dragem. Ale  pro laika je to určitě hezký film. I mě před deseti lety, kdy jsem začínal ovlivnil. Zkusil jsem řadu sportů, ale chtěl bojovat jen sám za sebe. Zkusil jsem po fotbalu a basketbalu box a u něj zůstal. Vzpomínám na prvního trenéra Pakandla, který se o mě staral. Jsem mu vděčný," řekl pětadvacetiletý borec.

Nejlepším boxerem současnosti je podle jeho názoru Roy Jones jr. Označil ho za bombarďáka. Ale jeho vzorem je Mike Tyson. "Proto bych se s ním měřit nechtěl. A Lewis zase půjde za chvíli do důchodu. Líbí se mi, když Tyson leze do ringu. Jen by nemusel mít tolik aférek. Lepí se na něj, protože je to prostě Mike Tyson. Já stejně všem těm klepům a pomluvám moc nevěřím, Tysona mám prostě rád."

Příští rok by se měl Tyson poměřit s Bobem Sappem podle pravidel K-1. "Sappa jsem viděl, je to masa hora, která má sto sedmdesát kilo. Ale udělá deset rychlých pohybů a má potíže. Pokud bude Tyson dobře připravený, urazí mu palici," předem favorizuje svého oblíbence. Sám si slávu zažil. Hlavně po zisku stříbrné medaile na olympijských hrách v Sydney, kde získal kvůli stylu přezdívku Ruda Mlátička. "Soukromý život po olympiádě se hodně změnil, lidi mě poznávali, měl jsem dost fanynek. Možná, že to po olympiádě bylo pro mojí manželku hodně těžké období. Ale je tolerantní. Nevím, proč bych jí měl měnit za jinou, když jí miluju. Náš syn je moje láska," vyznal se jako velká hollywoodská hvězda s tím, že sláva po Sydney už opadla.

Jste namyšlený? Povyšujete se? Pouštíte si v autě nahlas rádio, že je slyšet na sto metrů? "Pořádná hudba je v autě základ. Myslím, že nemachruju a určitě to vědí i lidi, kteří mě znají. Mám sice zvláštní druh humoru, který nemusí každý pochopit, ale to se nedá nic dělat. Záleží na každým člověku, jak se se slávou vyrovná. Jestli mu vleze do hlavy nebo ne."

Přípravu podřizuje mistrovství Evropy v chorvatské Pule, které je zároveň nominací na olympijské hry. "Troufnu si tvrdit, že box má asi nejtvrdší kritéria ze všech sportů. Nominujete se pouze medailí z Pily nebo finálovou účastí v dalších dvou turnajích. Třeba vzpěrač skončil na mistrovství osmnáctý a už se kvalifikoval a mohl s sebou vzít další tři lidi. Všichni medailisté z mistrovství světa v Bangkoku jsou Evropané, to snad mluví za všechno."

Další z dotazů zněl: Asi tomu nerozumím, ale vysvětlete mi, prosím, co vás láká na tom, že se necháváte dobrovolně mlátit do hlavy, máte často přeražený nos a teče vám z hlavy krev? "Musíte brát, že box je sport jako každý jiný. Všechno se v ringu děje podle pravidel, a myslím si, že určitě nikdo nechce v ringu někoho zmrzačit, ale chce vyhrát. Určitě je lepší se prát v ringu, než na ulici," dodal Kraj.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze