Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Král konečně zazářil. Björndalen je už jen krok od olympijské věčnosti

DALŠÍ ZLATO PRO LEGENDU. Finišman norské štafety biatlonistů, Ole Einar Björndalen, se s vlajkou v ruce raduje z vítězství. Získal tak již své šesté olympijské zlato. | foto: AP

27 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - "Tohle jsem byl já, to byla má práce." Tak spontánně se radoval Ole Einar Björndalen, když přivezl štafetu Norska do zlatého olympijského cíle. Fenomenální biatlonista dosud ve Whistleru spíše paběrkoval, jediným jeho kovem bylo stříbro z individuálu. Ale po pátku je už jen jednu medaili od srovnání olympijského rekordu krajana Dählieho.

Vyhrál už vše, co se v biatlonu dá vyhrát. Ale když coby finišman přivedl norskou štafetu ve Whistleru ke zlaté medaili, radoval se jako malý kluk.

Šestatřicetiletý Ole Einar Björndalen se nakonec přeci jen zapsal do historie této olympiády zlatým písmem. Zásluhou jeho výkonu na závěrečném úseku mohli Norové slavit. A nejen zlato, ale i 300. norskou medaili v historii zimních olympiád.

A sám Björndalen? Má šesté zlato v historii zimních her a celkem jedenáctou medaili. A jen jediný zápis ho dělí od srovnání výkonu krajana Dählieho.

"Má střelba byla prostě fantastická. Odvedl jsem maximum," smál se Björndalen, když za hustého sněžení a těžkém sněhu protnul s národní vlajkou cílovou pásku.

NEJVÍCE MEDAILÍ V HISTORII ZIMNÍCH OLYMPIÁD

Jméno Disciplína Bil. První Posl.
12 Björn Dählie (Nor.) běž.lyž. 8-4-0 1992 1998
11 Ole Einar Björndalen (Nor.) biatlon 6-4-1 1998 2010
10 Raisa Smetaninová (SSSR) běž.lyž. 4-5-1 1976 1992
10 Stefania Belmondová (It.) běž.lyž. 2-3-5 1992 2002

Právě díky střelbě setřásl svého největšího konkurenta Christopha Sumanna z Rakouska. A když závěrečnou stojku dal za nula, nebylo o vítězi pochyb. "Byla to perfektní jízda, lyže mi jely skvěle," dodal.

Pro Björndalena je zlatá ze štafety satisfakcí za "zpackané" hry. Měl na nich totiž být králem, předpovídaly se mu až čtyři zlaté. Jenže král se trápil. Sedmnáctý ve sprintu, sedmý ve stíhačce a 27. v hromadném závodu, kde netrefil celkem sedm terčů.

"Tyhle hry jsou pro mě zklamáním. Příšerné," posteskl si. Byť už měl v kapse malou stříbrnou náplast z individuálu.

Jeho kvality uznal i rakouský soupeř Sumann. "Když jsem viděl, jak to tam pálí, znervózněl jsem. Prostě jsem zpanikařil," komentoval čtyři minely po sobě na své ležce.

Björndalen si tak spravil chuť a splnil další z dílčích cílů. Jedna výzva před ním ještě je. Vyrovnat Dählieho dvanáct medailí. Už dříve prohlásil, že v Soči za čtyři roky se s ním bude muset počítat. I v jeho 40 letech...

Zlatá štafeta: rozdíl mezi nejstarším a nejmladším je 19 let

Přesně 18 let a 238 dní dělí nejstaršího a nejmladšího člena zlaté norské štafety. To je nejvyšší věkový rozdíl, v jakém kdy biatlonová čtveřice získala medaili.

Považte: Halvardu Hanevoldovi je přes čtyřicet, Tarjeimu Boemu je necelých 22. Hanevold je navíc prvním čtyřicátníkem, který v biatlonu získal olympijskou medaili.

"To je také důvod, proč brzy skončím. Nechce se mi pořád řešit problémy těch dětí," smál se Hanevold.Grafton Recruitment Praha
Účetní Asistent - Fakturace

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze