Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Králem olympijského sjezdu je Švýcar Defago. Bank ztratil přes dvě vteřiny

Švýcar Didier Defago se raduje po povedené jízdě v závodě sjezdařů. | foto: AP

15 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Vítězstvím Didiera Defaga ze Švýcarska ve sjezdu konečně odstartovaly olympijské soutěže v alpském lyžování. O medailích rozhodoval rozdíl jedné desetiny sekundy, do které se v vítězem vešli i Aksel Lund Svindal z Norska a Američan Bode Miller. Z Čechů byl nejlepší Bank na třicátém místě.

Medailisty dělila v konečném pořadí necelá desetina sekundy. Souboj tří harcovníků pro sebe rozhodl Defago ve spodní pasáži, kde předstihl své hlavní konkurenty Svindala a Millera.

Americký rebel, jedoucí s číslem 8, mohl několik minut doufat ve svou premiérovou zlatou medaili z olympijských her. Riskantní jízdou se posunul do průběžného vedení. Čísla 16 a 18 jej ale odsunula až na třetí příčku.

Dvaatřicetiletý Defago získal pro svou zemi sjezdařské zlato po 22 letech od triumfu legendárního Pirmina Zurbriggena v Calgary. Je vůbec nejstarším olympijským vítězem ve sjezdu.

Další švýcarští favorité Didier Cuche a Carlo Janka Defaga nenapodobili. Cuchemu patřila šestá příčka, Janka zahajoval druhou desítku konečného pořadí.

VZHŮRU DOLŮ. Jeden z hlavních favoritů, Nor Aksel Lund Svindal, na trati olympijského závodu.

VZHŮRU DOLŮ. Jeden z hlavních favoritů, Nor Aksel Lund Svindal, na trati olympijského závodu.

Švýcar Didier Defago letí vzduchem během své jízdy na trati olympijského závodu.

Švýcar Didier Defago letí vzduchem během své jízdy na trati olympijského závodu.

Závod skončil zklamáním pro rakouské sjezdaře. Michael Walchhofer sice vévodil v horních pasážích, avšak dole zaostal o více než půlvteřinu a obsadil desátou pozici. V poli poražených skončili i Hans Grugger a Klaus Kröll.

Nejlepším ze čtveřice Rakušanů tak byl ten nejmladší: šestadvacetiletý Mario Scheiber obsadil čtvrtou pozici.

Češi zaostali, ale nezklamali. Nejlepším z nich byl Ondřej Bank, který na Defaga ztratil 2,35 sekundy a patří mu 30. místo. To je před úterní superkombinací solidní výsledek. "V dnešních podmínkách mohu být docela spokojen. Trať rychle měkla, takže moc nešlo atakovat první dvacítku," řekl Ondřej Bank. "Závod jsme tak brali hlavně jako trénink pro superkombinaci."

Naopak Petr Záhrobský nenavázal na 21. pozici ze sjezdu Světového poháru ve Val Gardeně. skončil 36., na nejlepšího mu chybělo 3,13 vteřiny. "Jízda nebyla tak špatná, ale čas je slabý," přiznal Petr Záhrobský. "Udělal jsem jednu chybu, zhruba uprostřed trati jsem se nechal rozhodit nerovnostmi."

TVRDÝ DOJEZD. Švéd Patrik Jaerbyn naráží do ochranné bariéry v cíli závodu sjezdařů.

TVRDÝ DOJEZD. Švéd Patrik Jaerbyn naráží do ochranné bariéry v cíli závodu sjezdařů.

Další dva čeští závodníci Kryštof Krýzl a Filip Trejbal pojali sjezd pouze jako přípravu před superkombinací. Krýzl obsadil 40. pozici, když za Defagem zaostal o 4,12 vteřiny. Trejbal na trati poztrácel více než osm sekund a skončil sedmapadesátý.

První medaile v alpském lyžování měly být na olympiádě ve Vancouveru rozděleny už během víkendu, hustý déšť a vysoké teploty, po kterých trať změkla, však závody znemožnily.

ZOH: výsledky sjezdu mužů

1. Defago (Švýc.) 1:54,31, 2. Svindal (Nor.) -0,07, 3. Miller (USA) -0,09, 4. Scheiber (Rak.) -0,21, 5. Guay (Kan.) -0,33, 6. Cuche (Švýc.) -0,36, 7. Poisson (Fr.) -0,51, 8. Büchel (Licht.) -0,53, 9. Kröll -0,56, 10.Walchhofer (oba Rak.) -0,57...30. Bank -2,35, 36. Záhrobský -3,13, 40. Krýzl -4,12, 57. Trejbal (všichni ČR) -8,26.Najdete na iDNES.czmobilní verze