Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Královna poprvé ve filmu. Hry zahájila jako Bond girl na padáku

Parašutista oblečený jako královna Alžběta II. se snáší na Olympijský stadion při slavnostním zahájení olympijských her v Londýně. | foto: AP

28 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Pokud ji někdy přestane bavit kralování, ve filmu by se Její Veličenstvo snadno uchytilo. Britská panovnice Alžběta II. se poprvé ve svém životě dostala do role herečky - po boku agenta 007 jako nová Bond girl. Příchod na zahajovací ceremoniál olympijských her proběhl v bondovském stylu - seskokem na padáku. No tak dobře, bylo to jenom jako...

Oscarový režisér Danny Boyle krom aranžmá celého ceremoniálu připravil i majestátní nástup královny coby nejváženějšího hosta večera. Alžběta II. zažila po boku herce Daniela Craiga filmový debut, scény se předtáčely v dubnu.

"Byla laskavá, že nám to dovolila. Je přesná, nic jí není třeba říkat dvakrát," pochvaloval si Boyle spolupráci s 86letou královnou, kterou ve snímku eskortoval agent s povolením zabíjet. Bond se znovu objevil ve službách jejího veličenstva, tak jako ve slavném filmu z roku 1969.

Královna se nudila?

Na plochu olympijského stadionu se hrnulo 205 výprav, zahajovací ceremoniál vrcholil. Když na konci průvodu přišel čas hostitelské země těchto her, jeden divák měl jinou práci než sportovce vítat. Královna Alžběta II. si při nástupu britského týmu kontrolovala nehty, jako by ji slavnostní ceremonie přestala bavit. Nakonec svoje olympijské vystoupení zakončila formulí: "Považuji tyto hry za zahájené."

K Buckinghamskému paláci se blíží taxík, průvodce vypráví malým návštěvníkům o historii královského sídla "...navrhl ho John Nash v roce...", jenže caparti neposlouchají a utíkají k oknu. Za záclonou uvidí chlapíka v padnoucím obleku, který spěchá po schodech do přijímacího sálu.

Ťuk, ťuk. Pan Bond, Veličenstvo. Královna uzavírá korespondenci, hodiny začnou odbíjet melodii Big Benu. Ehm, odkašle si agent 007, aby upozornil, že je nejvyšší čas vyrazit. Dobrý večer, pane Bonde, zvedne se královna oděná do lososových šatů.

Za zvuků fanfár odcházejí na palácovou zahradu, nasedají do helikoptéry a odlétají směr olympijský stadion. Kolem Piccadily, nad Trafalgarským náměstí, minou Westminster, proletí mezi portály Tower Bridge.

Nad modře nasvíceným stadionem se otevřou dveře vrtulníku a královna z něj neohroženě vyskočí na padáku s motivy britské vlajky. Bondovský nástup na ceremoniál byl opravdu stylový.

O pár sekund později se objevila opravdová královna a za ovací vestoje mířila do královské lóže. Dámy a pánové, povstaňte. Její veličenstvo královna a jeho výsost Vévoda z Edinburghu...

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze