Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Královnou sjezdu je Dorfmeisterová

15 2006
San Sicario Fraiteve - Rakouská lyžařka Michaela Dorfmeisterová ozdobila svoji poslední sezonu v kariéře zlatou olympijskou medailí - v San Sicariu vyhrála sjezd. Druhá skončila Švýcarka Martina Schildová, bronz si z italského střediska odveze Švédka Anja Pärsonová. České sjezdařky se na start sjezdu nepostavily.

Dorfmeisterová získala pro lyžařskou velmoc Rakousko v Itálii premiérový titul na olympijských svazích. 

Navíc je první Rakušankou, která vyhrála sjezd od her v Lake Placid v roce 1980. Tehdy se to podařilo Annemarie Moserové-Proellové.

"Byl to můj poslední lyžařský sen," nechala se po závodu slyšet vítězka. "Nyní mohu s klidným svědomím odejít a začít nový život," plánovala s úsměvem, ale připustila, že poslední dva dny byla hodně nervózní.

"Nemohla jsem vůbec spát. Na startu jsem měla úplně těžké nohy, musela jsem si říct - hej, pojď do toho," popsala své pocity.

Druhá skončila nečekaně Švýcarka Martina Schildová, která na vítězku ztratila 37 setin. "Měla jsem den a navíc mi seděla i trať," radovala se z překvapivé medaile Schildová, která v pondělí vyhrála trénink.

Třiadvacetiletá Švýcarka je vnučkou první olympijské vítězky ze sjezdu z roku 1948 Hedy Schluneggerové.

Bronz patří všestranné Švédce Anje Pärsonové, která byla o dalších 27 setin pomalejší.

Pärsonová vyhrála na minulých hrách slalom i obří slalom, ale sjezd není její doménou. "Pocházím z malé vesnice v malých horách, tudíž jsem před třemi roky ani nesnila sen o takovém úspěchu ve sjezdu," upozornila Švédka.

Dorfmeisterová už dříve oznámila, že po letošní sezoně skončí, a triumf ve sjezdu byl vyvrcholením její bohaté kariéry.

Již jistá celková vítězka Světového poháru ve sjezdu má ale před sebou na olympiádě ještě nedělní super-G, kde rovněž jako specialistka na rychlostní disciplíny není bez šancí na druhý titul.

Rakušanka, někdejší dvojnásobná mistryně světa, útočila na zlato v super-G už v Naganu 1998, ale tehdy prohrála o jedinou setinu s Američankou Picabo Streetovou. V Salt Lake City 2002 před čtyřmi roky byla nejlépe čtvrtá v obřím slalomu.

V této sezoně však měla skvělou formu a v deseti ze třinácti rychlostních závodů SP v
sezoně skončila na stupních vítězů.

Ve sjezdu sice měla pomalejší start, ale čistou, bezchybnou a plynulou jízdou zejména v prostřední pasáži a v závěru trati velmi dlouhého závodu soupeřky doslova zdrtila.

Do závodu se nakonec nepostavila nemocná Chorvatka Janica Kosteličová. Další favoritky Francouzka Carole Montilletová-Carlesová coby obhájkyně prvenství, ani Američanka Lindsay Kildowová z USA, které při tréninku havarovaly, se nedokázaly
zbavit psychického bloku a skončily v poli poražených.

Výsledky:
Ženy - sjezd:
1. Dorfmeisterová (Rak.) 1:56,49, 2. Martina Schildová (Švýc.) -0,37, 3. Pärsonová (Švýc.) -0,64, 4. Götschlová (Rak.) -0,71, 5. Stygerová (Švýc.) -1,13, 6. Haltmayrová (Něm.) -1,20, 7. Mancusová (USA) -1,22, 8. Meissnitzerová (Rak.) a Kildowová (USA)
obě -1,29, 10. Fanchiniová (It.) -1,35, 11. Alcottová (Brit.) -1,36, 12. Aufdenblattenová (Švýc.) -1,47, 13. Recchiaová (It.) -1,81, 14. Berthodová (Švýc.) -1,87, 15. Marchandová-Arvierová (Fr.) -1,90.

Olympijská vítězka ve sjezdu Michaela Dorfmeisterová.

Rakušanka Martina Dorfmeisterová s olympijským zlatem ze sjezdu.

Martina Schildová obsadila ve sjezdu překvapivě druhé místo .

Michaela Dorfmeisterová.

Rakouská lyžařka Michaela Dorfmeisterová při olympijském sjezdu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze