Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krasobruslaře bude hodnotit čtrnáct sudích

19 2002
Salt Lake City - Mezinárodní bruslařská unie (ISU) přijala po skandálu v soutěži sportovních dvojic na olympiádě v Salt Lake City návrhy na změny v pravidlech hodnocení krasobruslařských soutěží. Podle nich by mělo výkony napříště hodnotit čtrnáct místo dosavadních devíti sudích. Počítat se přitom budou známky jen od sedmi z nich. Od kterých se rozhodne až na poslední chvíli. Funkcionáři unie doufají, že se tak minimalizuje možnost, aby rozhodčí posuzovali výkony krasobruslařů zaujatě.

"To by mělo redukovat na minimum šanci těch, kteří doufají, že mohou výsledky ovlivnit," uvedl předseda ISU Ottavio Cinquanta. Další změnou je způsob hodnocení. Rozhodčí už nebudou známkovat výkony na šestibodové stupnici. Klasické bodování nahradí hodnocení technické náročnosti a body za provedení, které budou přidělovat mačkáním tlačítek.

Bruslařská unie přistoupila ke změně pravidel poté, co na vyšlo najevo, že francouzská rozhodčí Marie-Reine Le Gougneová hodnotila v soutěži sportovních dvojic zaujatě výkon Jamie Saleové a Davida Pelletiera.

Kanaďané zajeli bezchybně volnou jízdu a byli považováni za jisté vítěze. Ovšem rozhodčí těsným rozdílem přisoudili prvenství ruské dvojici Anton Sicharulidze, Jelena Běrežná. Díky verdiktu Mezinárodního olympijského výboru nakonec dostaly zlaté medaile obě dvojice. Unie bude o přijetí změn v pravidlech hodnocení jednat na červnovém kongresu v Tokiu.

Autor:


Další z rubriky

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz