Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Krasobruslařská královna z Koreje, jež poráží Obamu

KOREJSKÁ HVĚZDA. Pozdvižení, jaké doma vyvolala krasobruslařka Kim Ju-na po olympijském triumfu v soutěži žen, bylo nevídané. | foto: AP

27 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Kvalitnější závod ženské krasobruslení nepamatuje. Ve chvíli, kdy Ju-Na Kim čekala na body, Pacific Coloseum na kratičký okamžik ztichlo – načež explodovalo: 228,56 bodu! Světový rekord zlepšila o 18 bodů! Překonala sama sebe ve stylu Usaina Bolta.

"Posunula ženské krasobruslení na jinou úroveň," vydechla Kristi Yamaguchiová, olympijská vítězka z Albertville 1992. Ju-Na Kim se chytla za pusu. Je tohle vůbec možné? Na tribuně tleskal její otec Hjon-sok Kim a říkal: "Bůh poslal Ju-Na na Zem, aby stvořil krasobruslařku. Když pro ni hledal ty nejvhodnější rodiče, vybral si nás."

Poprvé v životě stékaly po závodě po tváři 19leté Korejky slzy štěstí. "Tolikrát jsem se divila, proč jiné dívky po svémvystoupení pláčou radostí, kde se v nich bere tolik emocí," přiznala. "A dneska jsem začala plakat, ani jsem nevěděla jak."

Nejbohatší sportovkyně her

Neumíte si představit, pod jakým tlakem byla. Ve své rodné zemi je polobohyní. Nevěříte? List Korean Times uspořádal anketu o Světovou osobnost roku 2009. Pořadí znělo: 1. Ju-Na Kim, 2. Obama.
Loni vydělala na reklamě 10 milionů dolarů, víc než jakýkoli jiný olympionik ve Vancouveru s výjimkou hokejistů.

Má kontrakty s firmami Nike či Hyundai. Samsung vyvinul její vlastní mobil Yuna Phone, v závratně krátké době ho prodal rekordních milion kusů. Za jediný rok vystupovala v 18 reklamních kampaních 14 firem, propagovala klimatizaci, kosmetiku, jogurty, vládní programy.

Byť trénuje v Torontu, její tvář je v Koreji nepřehlédnutelná: hledí z billboardů, z autobusů i z novin. Na ledu předvádí harmonii pohybu, ruce jí víří, nohy se odrážejí k unikátním kombinacím, ve tváři soustředěný výraz.

Na tiskové konferenci hovoří korejsky, než ji požádají: "Kim, my víme, že umíte dobře anglicky. Povězte nám o závodě i anglicky." Zastydí se, mluví pomalu, nad každým slovem přemýšlí. Dokonalá dívka z ledu chce být dokonalá i coby lingvistka. "Snila jsem o této chvíli. Teď už to není sen. Děkuji vám moc."

Poklona od Wittové

Katarina Wittová říká: "Má charisma jako málokdo." Když to Kim řeknou, už zase korejsky spustí: "Jsem poctěna takovým komentářem od tak slavné bruslařky."

Její kanadský kouč Brian Orser se dme pýchou. Dvakrát byl na hrách stříbrný, v Calgary 1988 prohrál slavnou bitvu dvou Brianů s Brianem Boitanem o jediný rozhodcovský hlas. "Teď máte konečně své zlato," gratulují mu.

"Kdepak," opáčí. "Tohle není má olympiáda. To je její olympiáda. Kim si ji přivlastnila."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze