Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Krasobruslařské zlato má Korejka Kim Ju-na. V novém světovém rekordu

Kim Yu-Naová z Koreje při volné jízdě krasobruslařek na ZOH ve Vancouveru. | foto: AP

26 2010
Olympijskou vítězkou v krasobruslení se stala Korejka Kim Ju-na. Po suverénním vítězství v krátkém programu opanovala i volnou jízdu, a to rovnou v novém světovém rekordu. Druhá byla královna trojitých axelů Japonka Asadaová, třetí Kanaďanka Rochettová, které během her zemřela matka.

Devatenáctiletá Kim Ju-na již v krátkém programu zajela nový rekord a v nastoleném trendu pokračovala ve volné jízdě. Bezchybným vystoupení vylepšila své předchozí maximum z listopadové Americké brusle dokonce o 16 bodů a v součtu obou jízd posunula hranici světového rekord na neuvěřitelných 228,56 bodu.

Sama byla z hodnocení překvapená. "Ach můj bože," vykřikla, když uviděla skóre na obrazovce. "Nemohla jsem tomu uvěřit. Čekala jsem na tohle vítězství a konečně přišlo. Je to poprvé, co po závodě brečím. Jsem opravdu šťastná," radovala se Korejka.

O zlato ji nepřipravila ani Asadaová, která do své jízdy jako první žena v historii zařadila hned dva trojité axely, které skočila bezchybně. Po menších chybách uprostřed vystoupení jí připadla stříbrná medaile.

"Mám radost z toho, že se mi povedl trojitý axel, ale zbytek mého vystoupení mě zklamal," hodnotila Asadaová.

Medailové vyvrcholení měl tragický příběh Kanaďanky Rochetteové. Přestože jí těsně před startem soutěže přímo ve Vancouveru zemřela matka na infarkt, rozhodla se startovat a vylepšila si osobní maximum na 202,64, což ji znamenalo bronz.

"Jsem velmi pyšná. Mám velkou radost z toho, že jsem dosáhla na stupně vítězů. Snažily jsme se o to s matkou celý můj život a nakonec jsme to dokázaly," uvedla Rochetteová v prohlášení. "Když jsem šla na led, hrozně se mi třásly nohy. Máma ale jela se mnou a pomohla mi. Chci poděkovat celé Kanadě za neuvěřitelnou podporu," dodala.

Volná jízda se vůbec nepovedla mistryni Evropy Carolině Kostnerové. Italka hned při pěti skocích upadla a dostala šestou nejhorší známku. V celkovém hodnocení se propadla ze sedmého místa až na šestnácté a podtrhla nevydařené vystoupení evropských krasobruslařek.

Nejlepší Evropankou byla šestá Finka Laura Lepistöová, jež si vylepšila osobní rekord na 187,97 bodu. Do nejlepší desítky se vešly ještě Rusky Alena Leonovová a Ksenia Makarovová, ale nezdar ruských krasobruslařů nenapravily. Krasobruslařská velmoc skončila na hrách poprvé od roku 1964 bez zlaté olympijské medaile.

Ženy - konečné pořadí

1. Kim Ju-na (Korea) 228,56 b. - světový rekord, 2. Asadaová (Jap.) 205,50, 3. Rochetteová (Kan.) 202,64, 4. Nagasuová (USA) 190,15, 5. Andová (Jap.) 188,86, 6. Lepistöová (Fin.) 187,97, 7. Flattová (USA) 182,49, 8. Suzukiová (Jap.) 181,44, 9. Leonovová 172,46, 10. Makarovová (obě Rus.) 171,91.


Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze