Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krasobruslařům vládl skvělý Jagudin

15 2002
Salt Lake City - Ruským tirumfem skončila olympijská soutěž krasobruslařů. Jednoznačně nejlepší byl Alexej Jagudin. Bývalý trojnásobný mistr světa dostal za umělecký dojem své volné jízdy čtyři šestky, zbylí rozhodčí mu dali známky 5,9, na což nikdo ze soupeřů tentokrát neměl odpověď. Na druhé místo se probojoval další favorit, Jagudinův krajan Jevgenij Pljuščenko, který byl po pádu v krátkém programu až čtvrtý. Ve finále však úřadující světový šampión nezaváhal. Třetí skončil díky perfektním skokům Američan Timothy Goebel.

"Předvedl jsem téměř perfektní jízdu a vím, že jsem si dnes zasloužil vyhrát. To, co mám na krku, mi patří," ukázal na svou medaili Jagudin, který na minulé olympiádě v Naganu obsadil páté místo.

Po skončení volné jízdy Jagudin padl na kolena, zvedl ruce ke stropu haly a políbil led. "Jel jsem čistě. A tak vysoké známky jsem mohl dostat proto, že jsem jel poslední," prohlásil.

Ruský krasobruslař se stal prvním mužem, který v historii zimních olympijských her dostal více než dvě šestky. "Když mi řekli, že jsem jediný v historii, který dostal tolik šestek,
nemohl jsem tomu uvěřit," usmíval se Jagudin, jenž po prvním titulu mistra světa v roce 1998 opustil svého dosavadního trenéra Alexeje Mišina a dohodl se na spolupráci s Taťjanou Tarasovovou. "Ona má na mém dnešním triumfu největší podíl," uvedl.

Devatenáctiletý Pljuščenko oslovil rozhodčí i diváky svým vystoupením na hudbu z Carmen. Při své olympijské premiéře na sobě nedal znát, že v minulých měsících měl v tréninku potíže s třísly, a výtečně zaskákal. Výjimkou byla v závěru jízdy kombinace trojitých skoků, při níž lehce klopýtl.

Po zisku stříbrné medaile Pljuščenko připustil, že jeho soupeř byl lepší. "Zajel skvěle. Já jsem moc spokojen s tím, že jsem se ze čtvrté pozice dostal na druhé místo," prohlásil další ruský krasobruslař na stupních vítězů. Společně prý ale s Jagudinem slavit nebudou. "Od té doby, co mě trénuje Mišin, tak společně netrénujeme a ani neslavíme," odpověděl Pljuščenko diplomaticky na otázku vzájemných vztahů obou táborů.

Goebelovi nebylo nic platné skandované povzbuzování domácích fanoušků a rozhodčí ho zařadili za Pljuščenka. Jednadvacetiletý Jagudin, jenž finále uzavíral, zajel bezchybně. Svůj program na hudbu z filmu Muž se železnou maskou vyšperkoval dvěma čtvernými skoky, z nichž jeden byl kombinován s trojitým toeloopem a druhý s dvojitým.

Když ustál svůj třetí čtverný skok ve volné jízdě, stal se rekordmanem zimních olympijských her. V ten moment jeho trenér Frank Carroll za mantinelem vyskočil pořádně vysoko. "Věděl jsem, že na to mám," prohlásil Goebel, který udělal jedinou malou chybičku při trojitém axelu.

Muži: 1. Jagudin 1,5 b., 2. Pljuščenko (oba Rus.) 4,0, 3. Goebel (USA) 4,5, 4. Honda (Jap.) 5,0, 5. Abt (Rus.) 7,5, 6. Eldredge 10,5, 7. Weiss (oba USA) 11,0, 8. Stojko (Kan.) 11,5, 9. Čcheng-Ťiang Li (Čína) 12,0, 10. Liu (Austr.) 15,0.

Autoři: ,


Další z rubriky

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...Najdete na iDNES.cz