Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krasobruslení potřebuje změny v hodnocení

22 2002
Praha - Chce to změnu, nese se hlas mezi krasobruslařskými odborníky. Po skandálu kolem olympijského závodu sportovních dvojic se zdá být stále více zřejmé, že systém hodnocení je v tomto sportu špatný. Také předsedkyně Českého krasobruslařského svazu Jarmila Portová vidí nutnost něco se systémem udělat.

Mezinárodní bruslařská unie (ISU) chce přistoupit ke změně pravidel právě po skandálu v soutěži sportovních dvojic, kde sice získali zlaté medaile Anton Sicharulidze a Jelena Běrežná z Ruska, ale po protestech přistoupil Mezinárodní olympijský výbor na návrh ISU a dodatečně přidělil nejcennější kovy i kanadské dvojici Jamie Saleová, David Pelletier, jež byla původně druhá. Důvodem bylo, že francouzská rozhodčí Marie-Reine Le Gougneová hodnotila zaujatě.

Portová, která byla ve sporném závodu mezi rozhodčími náhradnicí, věří, že po změně systému hodnocení by k podobným kauzám již nedocházelo. ISU chce mimo jiné rozšířit počet rozhodčích z devíti na čtrnáct, o pořadí by však rozhodovala jen tajně vylosovaná sedmička. "Myslím si, že každý, kdo bude hodnotit, své známky po několika závodnících pozná. Nebude však vědět, s kým rozhoduje," podotkla Portová. Zamezilo by se tak podle ní možnému prosazování společných zájmů. "Rozhodování podle bloků už dávno neexistuje. Pravda je, že dříve bylo," přiznala
dlouholetá rozhodčí.

Dalšími uvažovanými změnami však již Portová tolik nadšená není. "Uvažuje se například o zapojení počítače, který by hodnotil kvalitu. To už je špatně. Krasobruslení je sport, jenž má něco společného s uměním, a tam není možné hodnotit jen skoky či prvky, ale i celkový projev, skladbu, choreografii či předvedení," soudí Portová, který byla do Salt Lake City pozvána jako jedna z deseti rozhodčích pro sportovní dvojice. Dva dny před zahájením disciplíny se ale dozvěděla, že byla vylosována jako náhradnice.

I díky tomu, že její známky nerozhodovaly o konečném umístění v první krasobruslařské disciplíně her, sledovala aféru trochu z odstupu a žádné náznaky možného ovlivňování své osoby nezaznamenala. "Žádný tlak jsem nezaregistrovala," podotkla.

Nepříznivý mediální obraz podle Portové krasobruslení uškodil. "Šlo o prestiž celého sportu, aféra byla ale zbytečně nafouklá. Média se toho chytla, protože zjistila, že se děje něco, co není OK," vyjádřila se Portová.

Chování francouzské rozhodčí Le Gougneové ale odsoudila. "Je pravda, že jestli nerozhodovala podle svého svědomí, tak je to špatné. Takový rozhodčí by na olympiádě, mistrovství světa či Evropy neměl fungovat. Většina však rozhodla, jak cítila. Šlo o ni jedinou. Když někdo rozhoduje podle toho, co mu kdo řekne, tak to není dobře," zdůraznila Portová.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...Najdete na iDNES.cz