Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krátká dráha byla drsná

15 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) I nejmladší žena v české olympijské výpravě si užila pár vteřin slávy. Sedmnáctiletá Kateřina Novotná, rychlobruslařka na krátké dráze, kroužila tři sta metrů na prvním místě v semifinálové jízdě. Na kombinéze nápis CZE. Kdyby tak i dokončila celý závod na kilometr a půl, vstoupila by o hodinu později mezi šest nejlepších do finále. To by byl šok. "Na to jsem neměla," přiznala Novotná, která už před semifinále řekla, že nepostoupí.

Konkurence v čele s Bulharkou Radanovovou, jedinou ženou, která dokáže bojovat s nepřekonatelnými Asiatkami, byla příliš silná. Přes Novotnou se najednou převalila lavina čtyř bruslařek, a bylo po nadějích. "Chtěla jsem, aby mě musely předjíždět. Navíc mě určitě všichni známí viděli v televizi."'

Česko dosud nemělo olympijského reprezentanta v rychlobruslení na krátké dráze - premiéra nastala až v Salt Lake City. Už první jízda mohla být pro Novotnou ve středu večer také poslední. V rozjížďce skončila čtvrtá z pěti, postupovaly tři nejlepí.

"Nemohla jsem se rozjet, to jsem ani nebyla já. Nijak jsem si olympijský závod nepřipouštěla, ale hned jak jsem vstoupila na led, jsem se rozsypala." Zachránila ji kolize Američanky s Japonkou, které o sebe v plné rychlosti zavadily noži svých bruslí. Japonka upadla a skončila v polštářích okolo trati, Američanku Porterovou rozhodčí po závodě diskvalifikovali.

"Neudělala jsem nic zlého, za to se nevyhazuje," rozčilovala se. Štěstí pro Novotnou, dívku se stříbrnou bruslí jako přívěskem na krku. Měla jisté semifinále, proto se přezula do tenisek a chvíli vyklusávala. Pak se ztratila do šatny, lehla si na lavičku a nohy opřela o zeď, aby se prokrvily. Užívala si čtyřicet minut pauzy.

Chtěla být v elitní dvacítce, skončila mezi nejlepšími patnácti. Má před sebou ještě dva závody, na kilometr a 500 metrů. Trenér Jindřich Pařík jí bude znovu radit: Vyhýbej se strkanicím! Rychlobruslení na krátké dráze je ošidné a drsné. Stačí jedno škobrtnutí a třeba tři z pěti závodníků okamžitě padají na led. Podrážejí si nohy navzájem, v rychlosti se nedá manévrovat. Rozhodují milimetry.

Hned první den se při rozjížďce štafet zranil Korejec Min. Narazil do bariéry, držel se za rameno a skončil na nosítkách. Krouží se v hokejové aréně kolem kuželů na ledě, hlediště většinou nabité. První kola se při delších tratích taktizuje, jede se pomalu, pak ale lidé začnou bouřit a rychlost stoupá. Nejslabší odpadávají.

Kameraman v bílých montérkách splývá s ledem, klečí na zemi a hledá nejlepší televizní záběry, tři rozhodčí zase uvnitř kruhu sledují, jestli je to čestná jízda. "Jen na nich záleží, jestli někoho diskvalifikují. To potkalo právě Američanku," říká Novotná.

Rychlobruslařka Kateřina Novotná, jediná česká zástupkyně v soutěžích na krátké dráze na olympijských hrách v Salt Lake City.

Autor:


Další z rubriky

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...Najdete na iDNES.cz