Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Spolupráce s Bártou je nemožná, řekl Kreuziger. Teď s ním pojede na OH

TAK BÁRTA, ŘÍKÁTE? Roman Kreuziger si otírá obličej po závodě mistrovství republiky v Púchově. | foto: ČTK

24 2012
Roman Kreuziger, nejlepší domácí silniční cyklista současnosti, radil před olympijskou nominací jasně: "Měli by vybrat mě a Zdeňka Štybara." Jenže český svaz na jeho přání nedal. Místo cyklokrosového šampiona poslal do Londýna Jana Bártu.

O dvou místech pro olympijský závod s hromadným startem se rozhodovalo mezi Romanem Kreuzigerem, Janem Bártou a Zdeňkem Štybarem. Menší šance zbývala pro mladého Jakuba Nováka.

"Doufám, že je silniční komise rozumná a vyšle mě a Štybyho. Já jsem se o to snad trochu zasloužil, když jsem desátý v pořadí ProTour," prohlásil Kreuziger na svých webových stránkách po mistrovství republiky v Púchově.

Pan Bárta se mi smál do tváře

Štybarova reakce

Zdeněk Štybar byl po závodě v Púchově a ohlášení nominace hodně rozzlobený. "Nejedu na olympiádu, protože jsem neskončil mezi nejlepšími třemi. Ale copak jsem mohl sjíždět týmového kolegu, který jede v úniku?" ptal se po republikovém mistrovství. "Udělali jsme skvělý závod. Ale mrzí mě, že v něm byli i takoví „borci“, kteří se mi smáli do tváře a nespolupracovali s námi. Mluvím o panu Bártovi, který nakonec jede na olympiádu," uvedl zklamaný Štybar na svém webu. "Nedá se nic dělat, musím zapomenout na svůj velký cíl a sen. Pokusím se soustředit na další závody, ale teď to bolí."

Na společném šampionátů Čechů a Slováků se kromě národních titulů bojovalo také o letenky do Londýna. A z adeptů na nominaci skončil nejlépe právě šestý Zdeněk Štybar.

Hned za ním pak dorazil Kreuziger, který však měl díky svým letošním výsledkům účast téměř jistou. Bárta přijel do cíle jako třináctý.

„Snad bylo během závodu vidět, kdo s kým je schopen si pomoci a kdo ne. Nejradši bych jel do Londýna se Štybym," uvedl Kreuziger. "I když je na silnici krátce, má v balíku veliký přehled a my dva bychom si určitě pomohli."

Ovšem svaz pár hodin po závodě rozhodl jinak: Na olympiádu pojede Bárta! Sedmadvacetiletý jezdec formace NetApp, který prožil téměř dokonalý rok. Vyhrál třeba závod Coppi e Bartalli a na Giru mu těsně unikl etapový triumf.

Jenomže lídrovi Astany se vidina součinnosti s krajanem příliš nezamlouvá. Mistrovské klání na Slovensku vztahy mezi reprezentanty hodně poničilo.  

"Spolupráce s Bártou je nemožná," stěžoval si česká jednička před zveřejněním nominace.

Jestliže však Roman Kreuziger stále touží po olympijském úspěchu, tak se o spolupráci bude muset alespoň pokusit. Jan Bárta pojede s českou trikolorou na dresu stejně jako on.

"Mrzí mě, že nejede Štyby, ale já nominaci nedělal. Rozhodnutí respektuji,  okomentoval Kreuziger konečný verdikt. "Jsem rád, že budu startovat a chci zajet co nejlépe."  

Najdete na iDNES.czmobilní verze