Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Třeba Cavendish vůbec nevyhraje, odhaduje Kreuziger šampiona her

27 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Olympijská trať možná není přesně podle jeho gusta, možná by potřeboval, aby se v Londýně jelo přes delší kopce, jaké on umí. Cyklista Roman Kreuziger se přes očekávaný scénář - suverénní jízdu britské eskorty Marka Cavendishe - kouká na bitvu o zlato pozitivně. "Třeba se dočkáme překvapivého vítěze."

Do Londýna dorazil jen na otočku - dva dny před sobotním startem, v pondělí zase zmizí. "Příjemně zařízené," říkal lídr Astany o olympijské vesnici. "Je tu víc zeleně a rozhodně dýchatelněji než v Pekingu," vzpomínal na svoje první hry, kde dojel pětačtyřicátý.

Jen trénovat se tu prý moc nedá.
Bavil jsem se Slovinci Božičem a Brajkovičem, dvě hodiny trénovali na okruhu a s cestou je ten trénink stál jedenáct hodin. To není ideální, takže se spíš pojedeme projet někde bokem, Honza i Petr Sagan už tady znají nějaký dvacetikilometrový okruh, zamíříme tam.

Čechoslováci zase spolu?
Když je tady chudák sám, tak ho vezmeme s sebou.

Bude to stejné i v sobotu?
Tam pojede každý za svůj stát.

Jaké to je nastupovat do závodu, který, jak všichni čekají, skončí hromadným spurtem a vítězstvím Cavendishe?
U snídaně jsem se bavil s Kolobněvem, medailistou z olympiády a podle mě jedním z těch, co by tady mohli zajet dobře. Tvrdil, že okruh není až tak jednoduchý. Je sice velká pravděpodobnost, že Cavendish opravdu vyhraje, ale olympijský závod je tak specifický, nestartuje v něm tolik lidí. Je to otevřené.

S Bártou to bude fungovat

Po rozhovoru si svůj kus práce odbyl i fotograf, Bártu usadil na židli, Kreuziger stál vedle opřený o stěnu s nápisem London 2012. "Ale já jsem se neučesal," vtipkoval lídr Astany. Romane, kousek doleva, prosím. "Takhle nás nefoťte, to bude vypadat, jako že spolu nemluvíme. A zase budete mít o čem psát," narážel na měsíc starou kauzu ohledně nominace na olympijské hry. Tehdy se Kreuzigerovi nelíbilo, že Bárta dostal v týmu pro Londýn přednost před Zdeňkem Štybarem. Den před olympijským závodem už však říkal: "Je důležité jet v blízkosti sebe a v popředí pelotonu. Pak můžeme něco vymyslet."

Kolik pro Cavendishe pojede lidí?
Olympiáda je záležitost národních týmů, koná se jen jednou za čtyři roky. Takže nevím, jestli třeba takový Nor Boasson Hagen bude ochotný pomáhat Cavendishovi, když zrovna jemu by mohl okruh sedět.

Bude to nervózní závod?
Hlavně začátek, protože v pelotonu budou lidi, kteří nejezdí na nejvyšší úrovni. Samozřejmě jde o kvalitní závodníky, ale nejsou tolik vyježdění, proto bude důležité vyhnout se všem nebezpečím a od půlky závodu se dá podle situace vymyslet, co dál.

Za jaké kolo bude dobré se tady pověsit?
Když budeme spoléhat na variantu, že se nedojede do spurtu, kde budou bojovat Cavendish, Goss, Greipel, Sagan, je varianta, že může odjet deset patnáct lidí - Gilbert, Cancellara, jeden z nás, Roche, Nibali. Kdyby se tato skupina dohodla, bude se horko těžko sjíždět.

Jak cyklisté nebo konkrétně vy berete olympijský závod? Jakou hodnotu má ve srovnání třeba se žlutým dresem?
Ne že by nás to nezajímalo, vítěz olympiády je vítězem na čtyři roky, je to prestižní záležitost. Ale dres mistra světa nebo ten žlutý z Tour je viditelnější. Pokud se však s olympijským titulem dobře pracuje, mediálně, reklamně, je to obrovský úspěch. A až jednou závodník skončí a bude vyprávět vnoučatům, že byl olympijským vítězem, to nemůže říct každý.

Jakou jste si do Londýna přivezl formu?
Po Švýcarsku byla příprava směřovaná k tomuto závodu, Polsko jsem bral jako rozjetí, odvedl jsem tam jak pro tým, tak pro sebe výbornou práci. Nechci tvrdit, že jsem ve stoprocentní kondici, ale připravený jsem. Tento závod je tak zvláštní, může ho ovlivnit hromada faktorů.

Máte se sejít s manažerem. Je něco nového ohledně angažmá?
I kdyby bylo, tak to zveřejňovat nechci. Jsme na olympiádě a je třeba se na ni soustředit. Jestli se s manažerem sejdu, tak až v neděli, a pokud by se něco vyjednávalo ohledně budoucí smlouvy, tak to oznámím až před Vueltou.

Ruský Eurosport ale do světa vypustil zaručenou informaci, že zamíříte do Saxobanku.
Z toho jsem byl překvapený. Jednám se spoustou týmů, ale že by tam bylo Saxo, o tom nic nevím.

S kolika týmy jste v kontaktu?
Je jich dost, abych si mohl vybrat.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze