Kreuziger se v silničním závodě neprosadil, vyhrál Španěl Sánchez

Španělský cyklista Samuel Sánchez (vlevo) slaví olympijský triumf ze silničního závodu. Za ním čtvrtý Rus Kolobněv, druhý Ital Rebellin a bronzový Švýcar Cancellara. | foto: Reuters

9 2008
Peking - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Španělský cyklista Samuel Sánchez se stal olympijským vítězem v silničním závodu jednotlivců. Pod Velkou čínskou zdí triumfoval v závěrečném spurtu. Čeští reprezentanti Roman Kreuziger s Petrem Benčíkem se drželi ve skupině, jež dlouho unikala pelotonu. Nakonec však byl Kreuziger 45., Benčík 75.

Druhý skončil Davide Rebellin z Itálie, bronz bral švýcarský mistr světa v časovce Fabian Cancellara

"Byl to těžký závod, ale já jsem od začátku cítil, že nemám svůj den. Beru to jako zkušenost, určitě ne jako zklamání. Nakonec můžeme být spokojení, oba jsme dojeli do cíle," řekl Kreuziger.

On na vítěze ztratil 2 minuty a 46 vteřin, Benčík zaostal o víc než 15 minut. "Ale jednu chvíli to vypadalo nadějně, že by se dalo něco vymyslet," poznamenal Benčík.

Olympijský silniční závod

Na trasu dlouhou 245 kilometrů odstartovali cyklisté poblíž Náměstí Nebeského klidu a kolem Zakázaného města zamířili k Velké čínské zdi.

Ještě než k ní dorazili a pustili se do čtyřiadvacetikilometrových okruhů s převýšením kolem 338 metrů, unikla z pelotonu skupina 26 jezdců - a v ní oba Češi.

"Bylo dobře, že jsme to zkusili. V takové skupině nikdy nevíte, jestli se neudrží až do cíle," řekl Kreuziger.

Skupina dohnala outsidery před sebou. Ji pak v pátém okruhu pohltil peloton.

Samuel Sánchez (vlevo) slaví olympijský triumf

Boj o medaile v napínavém závěru odstartoval lucemburský cyklista Andy Schleck, držitel bílého trikotu pro nejlepšího mladého jezdce poslední Tour de France. S ním se drželi jen pozdější olympijský vítěz Sánchez a stříbrný Rebelli, vedoucí trojici s odstupem následovali ruský reprezentant Alexander Kolobněv a Michael Rogers z Austrálie. K výbornému finiši pak nasadil Fabian Cancellara, dotáhl duo před sebou, vedoucí skupinu a dojel si pro bronz.

V závěrečném spurtu vítězil Sánchez, na pásce porazil Rebellina. "Je to jako sen, pořád nemůžu uvěřit, že jsem získal zlato," řekl bezprostředně po závodu Sanchez. "Mám sedmatřicáté narozeniny a o to teď prožívám hezčí okamžik. Je to paráda stát na pódiu a přebírat medaili. Nejradši bych vyhrál, ale Sanchez byl ze všech nejlepší," poznamenal Rebellin.

Závod nedokončili někteří favorité, mimo jiné španělský cyklista Alberto Contador. Do cíle nakonec dojelo 90 z původního počtu 143 cyklistů.

. Výsledky

1. Sánchez (Šp.) 6:23:49, 2. Rebellin (It.), 3. Cancellara (Švýc.), 4. Kolobněv (Rus.), 5. A. Schleck (Luc.), 6. Rogers (Austr.) všichni stejný čas, 7. Botero (Kol.), 8. Aerts (Belg.) oba -12, ...45. Kreuziger (ČR) -2:46, 75. Benčík (ČR) -15:53

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Najdete na iDNES.cz