Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejhorší příprava her všech dob? Rio pod palbou kritiky. Ale plán B není

1 2014
Za 27 měsíců mají v brazilském Rio de Janeiru začít letní olympijské hry 2016. Ale už i Mezinárodní olympijský výbor bije na poplach: příprava her je v kritickém stavu, zpoždění ve výstavbě narůstá nad přípustnou mez. Dokonce se objevily hlasy, aby hry byly Riu odebrány!

John Coates, viceprezident MOV a prezident Australského olympijského výboru, tento týden neštetřil kritikou organizátorů. Přípravy her označil za "nejhorší, jaké jsem kdy zažil" a "horší než byly v Aténách".

Zároveň však oznámil: "Mezinárodní olympijský výbor nemá žádný plán B. Tyto hry se musí uskutečnit v Riu. Nepřidělíme je už jinému městu."

Pouze jednou, pokud pomineme chaos válečných let, se dějiště olympiády měnilo tak krátce před jejím konáním. Na podzim 1972 se obyvatelé amerického Denveru, jemuž byly přiděleny zimní hry 1976, postavili v referendu proti jejich konání, když je vyděsily rostoucí náklady, jež by musely být uhrazeny z veřejných zdrojů. Tehdy činovníci MOV v únoru 1973 narychlo předali hostitelská práva rakouskému Innsbrucku, který měl infrastrukturu ze zimních her 1964. Ovšem v oněch časech nebyly olympiády ani zdaleka takovým kolosem, jakým jsou dnes.

John Coates je členem koordinační komise, která přípravy Ria monitoruje. "Jsme velmi znepokojeni," řekl. "Nejsou připraveni v řadě směrů. A my jsme to připustili. Vina padá i na MOV. Nemůžeme od toho dávat ruce pryč."

Proto se nyní MOV snaží zachránit, co se dá. "Zřídili jsme speciální krizový štáb, abychom se pokusili přípravy her v Riu urychlit. Ale situace je kritická už v samotných základech."

Na úterním Olympijském fóru v Sydney zdůraznil Coates, že výstavba některých sportovišť ještě ani nezačala a že jsou významně zpožděny i práce na infrastruktuře. Zásadním problémem zůstává i kvalita pitné vody.

"Město má navíc velké sociální problémy, které musí řešit," neopomněl.

Navrch si postěžoval, že představitelé města ignorovali inspektory MOV, kteří je žádali o specifické informace, nebo že v oddělení pro testovací soutěže, které mají začít už letos, pracují v organizačním výboru pouze dva zaměstnanci.

"Nikdo z Ria nám nebyl schopný dát odpověď na naše otázky," postěžoval si viceprezident MOV. "Nedokáží nám ani říci, za jak dlouho se sportovci z olympijské vesnice dostanou na jednotlivá sportoviště."

Jelikož Coates patří k nejužšímu okruhu spolupracovníků prezidenta MOV Thomase Bacha, zdá se takřka nemyslitelné, že by tato ostrá slova pronesl bez Bachova požehnání.

Mezinárodní olympijský výbor podle něj nečelil tak velké krizi s hostitelským městem od olympiády v Aténách 2004, kde stavební práce probíhaly takřka do poslední minuty před zahajovacím ceremoniálem. Také tehdy se dva roky před startem her spekulovalo, zda by neměly být Řecku odebrány. Dokonce se o ně hlásilo australské Sydney, jejich hostitel z roku 2000. Ale funkcionáři MOV dali důvěru Aténám.

V průběhu dubna si na chronické zpoždění přípravných prací v Riu stěžovaly rovněž představitelé mezinárodních sportovních federací. Prezident MOV Bach poté slíbil, že se neprodleně zasadí o nápravu. Nyní poslal do Ria výkonného ředitele MOV Gilberta Felliho coby krizového manažera.

Starosta Ria Eduardo Paes nicméně kritiku odmítá. "Sportovní federace mají příliš mnoho nepodstatných připomínek. Nenecháme se od nich dostat pod tlak," reagoval na výtky.

Teprve poté, co Felli dorazil do Ria, se i činovníci MOV pokusili částečně otupit tvrdou rétoriku. "Od našich partnerů v Riu jsme se dočkali pozitivní reakce. Budeme pracovat společně, aby Rio uspořádalo velké hry," uvedl ve středu Mark Adams, ředitel MOV pro komunikaci.

Paes dokonce tvrdí, že brazilská olympiáda bude excelentní: "Jsem na historické misi: uspořádat první olympijské hry na jihoamerickém kontinentu. A my to dokážeme."

Autor:


Další z rubriky

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...Najdete na iDNES.cz