Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Křížová dokončila po pádu sjezd jako poslední. Je to velké zklamání, hlesla

ČESKÉ BARVY.Lyžařka Klára Křížová na trati olympijského závodu ve sjezdu. | foto: AP

17 2010
Chtěla navázat na svou matku, bronzovou olympijskou medailistku z roku 1984 Olgu Charvátovou. V polovině trati ale Klára Křížová chybovala a spadla. Naštěstí vyvázla bez zranění, zvedla se a za potlesku diváků projela s jednou hůlkou cílem.

"V duchu jsem cítila velké zklamání," řekla Křížová novinářům, co se v ní odehrávalo v momentu, kdy klouzala po sněhu po pravém boku místo na lyžích.

"Trenér mi na startu říkal, ať si to užiju a ať jedu aktivně. Tak jsme si to užila, i s chybou," uvedla už s úsměvem. Při pádu se snažila hlídat kolena, aby se nezranila. I kontakt s brankou pro ni dopadl dobře. Jen přišla o hůlku. "Mám jenom odřenou kombinézu, nic se mi nestalo," ujistila o pár minut později.

Na zledovatělé a dlouhé trati svou jízdou odstartovala sérii pádů, které provázely dámský sjezd. Na dlouhém cílovém skoku se ošklivě rozbila i Dominique Gisinová ze Švýcarska. "Au, au, to bolí," křikla Křížová při rozhovoru. Švédská hvězda Anja Pärsonová pak letěla šedesát metrů. Obě vyvázly bez vážných zranění.

Dokonce před Křížovou spadl v cílovém prostoru i předjezdec, proto dvacetiletou rodačku ze Zlína na chvilku stáhli ze startu. "Nevěděla jsem to. Řekli mi to až potom, když jsem byla dole," uvedla Křížová.

Její pád přišel po půlce trati. Na hrbolaté sjezdovce nezvládla při přechodu ze sluníčka do stínu pravotočivou zatáčku. "Byla to moje blbost, měla jsem už trošku vyklepané nohy, byla na patkách. Komprese se mi samozřejmě vymstila a posadilo mě to na zadek."

V duchu cítila velké zklamání, ale když zastavila, tak se hned rozhodla, že musí dojet dolů. Zaplněné ochozy jí zatleskaly. "Hlavou mi pořád běželo, že jsme spadla, že jsem nedojela, ale aplaus lidí mi zvedl náladu. To bylo aspoň trochu příjemné," řekla Křížová.

Večer před startem věděla, že pojede s číslem jedna, což znamenalo, že zahájí ženský olympijský program. "Byla to pro mě docela velká pocta, moc lidem se to nepoštěstí," řekla. Když to napsala mámě, tak se bronzová medailistka ze sjezdu v Sarajevu zasmála. "A dodala, ať si to užiju a jedu s klidnou hlavou," doplnila Křížová.

Ve Whistleru ji čeká ještě 20. února superobří slalom, pokud nebude odložen kvůli počasí, ale už teď ví, že má za sebou novou zkušenost. Z té vychází, že Světový pohár a olympiáda mají jeden zásadní rozdíl.

"Zatímco na svěťáku jsou holky na startu kamarádské, tady to bylo o něčem jiném. Každý chce být o samotě, nikdo nechtěl být absolutně rušen, maximálně se soustředil," všimla si.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze