Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Bude to masakr, slibuje Krpálek soupeřům, které ještě nikdy neporazil

ZÁDA UŽ NEBOLÍ. Judista Lukáš Krpálek dostal do olympijského turnaje těžký los, věří však, že oba těžké soupeře z úvodu přemůže. | foto: Reuters

1 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Aby nemyslel na to, co ho na olympiádě v Londýně čeká, chodí raději po sportovištích. Viděl hrát Federera i Kvitovou, zašel za kolegou Ježkem do judistické haly. Už ve čtvrtek však Lukáš Krpálek oblékne kimono a vyrazí za olympijským úspěchem. Jenže hned na začátku jeho cesty stojí soupeři, které ještě nikdy neporazil.

Na úvod turnaje stokilových obrů se Krpálek utká s japonským mistrem světa z roku 2010 Takamasou Anaiem, v případě postupu bude dalším na řadě jiný spolufavorit her, úřadující světový šampion Tagir Chajbulajev z Ruska.

"Ten los mě ze začátku štval. I teď nad tím pořád přemýšlím, večer se mi blbě spí, protože dumám, co budu dělat a jak to budu dělat," přiznal dvoumetrový čahoun. "Je to sice moje první olympiáda, přesto jsem tady chtěl udělat výsledek. Takhle se ale může stát, že hned po prvním zápase pojedu domů. Samozřejmě se budu snažit, aby se to nestalo."

Jenže v Krpálkův neprospěch hovoří historie - s Japoncem se potkal třikrát a pokaždé odešel z tatami poražen. "Je levák, což mi vůbec nevyhovuje," připustil jedenadvacetiletý borec. "Je to snad zatím jediný Japonec, který mě porazil. Dávám s ním vyrovnané zápasy, které ale vždycky prohraju já."

Teď se to má ale změnit, Krpálek si totiž na svého úvodního soka připravil nekompromisní plán: "Půjdu ho zmasakrovat," slíbil. "Technicky to na něj asi nepůjde, budu to do něj muset pustit a doufat, že vykysne. A pak ho nějak odhodím."

Pak by se mohl český svalovec chystat na Rusa, se kterým se potkal dvakrát, naposledy před dvěma měsíci ve finále na Světovém poháru v Madridu. Ovšem ani na ruskou mašinu nenašel nikdy český judista recept.

"On je malý a dělá chvaty, na které já rád padám," smál se bronzový muž loňského mistrovství světa. "Vleze pode mě, sbalí se a já přes něj přepadnu. Takoví mě docela štvou. Jenže na olympiádě už není žádný normální soupeř, je tu špička, závodníci s výsledky. Každý zápas bude těžký, ale tyto dva asi nejtěžší."

Na nepříznivém losu pro Krpálka se podepsalo i jeho jarní marodění, tehdy prošvihl asi pět turnajů. "A zrovna byly hodně bodované - samé Masters, grandslamy, Grand Prix," připomněl. "Tohle mě připravilo o lepší nasazení, docela mě to mrzí. Důležité ale je, že záda už mám v pohodě."

V zimě se nejlepší český judista kvůli zranění na dva měsíce vyautoval z přípravy, přesto hned po návratu do soutěží dokázal vyhrát turnaj SP v Praze. Jenže bolístku si obnovil jen pár dní před odjezdem do Londýna, kdy doma opravoval motorku.

A málem se tak o start na hrách připravil. "Ještě to trošku cítím," přiznal. "Ale aspoň to nebolí jako o víkendu. Snad to bude v zápase dobré."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze