Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Judista Krpálek půjde za zlatým snem v roli otce

31. SRPNA Judista Lukáš Krpálek veze z mistrovství světa v Riu de Janeiro medaili. A stejně jako před dvěma lety v Paříži je bronzová. V kategorii do 100 kg vyhrál čtyři z pěti soubojů, v tom o třetí místo porazil Japonce Takašiho Ona. Svoji bohatou sbírku medailí tak rozšířil o další cenný kousek. Letos se stal i mistrem Evropy a vyhrál dva turnaj Grand Slamu. | foto: AP

2 2016
V Londýně patřil do širšího okruhu favoritů. V jedenadvaceti obsadil Lukáš Krpálek sedmé místo. Za bezmála čtyři roky se v jeho sportovním i osobním životě mnohé změnilo. Stal se mistrem světa, dvojnásobným evropským šampionem a těsně před olympiádou v Riu se také poprvé stane otcem.

„Termín máme 14. července, což je tři týdny před olympiádou. Lepší datum jsme si ani vybrat nemohli,“ povídá šťastný judista.

Manželku Evu si vzal loni v červnu. Dítě sice plánovali, ale až po olympiádě. „Nakonec jsme rádi, že to přišlo hned, měl bych stihnout i porod,“ věří.

Tohle očekávání ho udržuje v dobré náladě i přes zatím nepovedenou první část sezony. Na Grand Slamu v Paříži skončil devátý, pak sice ovládl Evropský pohár v Praze, ale na mistrovství Evropy do Kazaně odjížděl s pochroumaným ramenem. I to se podepsalo na jeho vypadnutí hned v prvním kole. Přesto ho americká společnost Gracenote vybrala mezi českou čtveřici, která v Brazílii získá zlatou medaili.

Fotogalerie

„Rameno pořád není v pořádku, podstoupím elektroléčby a budu docházet k fyzioterapeutům, aby mě dali do kupy. Mám na to dva týdny, pak budeme odlétat do Asie a za pět týdnů mě v Mexiku čeká Turnaj mistrů,“ říká pětadvacetiletý judista.

A pak?

Pak už stoprocentní příprava na Rio. Účast na hrách už má jistou, Krpálek by ale rád zůstal mezi osmičkou nejlepších, kteří jsou v olympijském turnaji mezi nasazenými. Tím se ze začátku vyhne těžším soupeřům. Aktuálně je na 6. místě.

V brazilské metropoli už zápasil před třemi roky na světovém šampionátu, ze kterého si přivezl bronz.

„Je to jedno z nejhezčích míst, kde jsem kdy byl. Nedokážu si představit hezčí místo pro olympiádu, než je Rio,“ vypráví.

Ne, o Riu se mu ještě nezdá, ale blížící se olympiáda už na něj doléhá. „Ještě před pár měsíci jsem si to úplně nepřipouštěl, ale blíží se to čím dál víc.“

V létě ho tak čekají dva nejpernější měsíce života. V červenci bude oporou manželce Evě u porodu. V srpnu se potom vydá za největším sportovním cílem. „Bude mě štvát, že se mi to narodí a já hned budu muset odcestovat. Ale zároveň to bude obrovská motivace získat medaili a vrátit se co nejdřív domů,“ říká.

A kdyby to v Riu náhodou nevyšlo? „Tak vím, že jsou v životě důležitější věci, než je olympiáda,“ uzavírá Krpálek.Najdete na iDNES.czmobilní verze