Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Judista Krpálek hubne a myslí i na Londýn: Abych se vyvaroval chyb

Když nesl českou vlajku na slavnostním zahájení, na zádech měl husí kůži. Ten pocit by si český judista Lukáš Krpálek v Riu de Janeiro rád zopakoval - touhu po olympijské medaili nepopírá. (9. srpna 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

9 2016
Rio de Janeiro (Od naší spolupracovnice) - Když nesl českou vlajku na slavnostním zahájení, na zádech měl husí kůži. Ten pocit by si český judista Lukáš Krpálek v Riu de Janeiro rád zopakoval - touhu po olympijské medaili nepopírá. „Je jediná, která mi ve sbírce chybí,“ uvědomuje si. Zároveň zůstává ostražitý, olympijský turnaj přinesl favoritům už několik nepříjemných překvapení. A on nechce být jedním z nich.

Čtvrtek, kdy vstoupíte do olympijského turnaje, je za rohem. Cítíte už nervozitu?
Pomalinku se to blíží. Jelikož už zítra mám vážení, začal jsem hubnout, abych měl svoji váhu. Hodně se těším na závod, ale i na to, až to budu mít za sebou. Doufám, že v tom nejlepším výsledku.

Kolik ještě potřebujete zhubnout?
Ráno už jsem měl už jenom čtyři kila navíc. Půjdu si párkrát zaběhat a bude to v pohodě.

Bude náročné zkrotit nervozitu a snahu a naladit se před olympijským turnajem tak, aby člověk nechtěl až příliš moc, ale pral se tak, jak umí?
Doufám, že mě to nebude svazovat. Je to jediná medaile, která mi chybí a opravdu bych si ji hrozně přál. Dám do toho maximum a doufejme, že to vyjde.

Pomáhá vám psychicky vědomí, že už máte několik medailí z vrcholných akcí?
Uklidňuje mě to v tom, že na to mám. Ale záleží na dalších věcech: v jaké je člověk v aktuální formě, jak se vyspí, naladí a podobně. Doufám, že budu v tom nejlepším... I když trošku mě začalo svazovat, když jsem viděl, kolik favoritů vypadlo s lidma, co se sotva dostali na olympiádu. Kategorii do 66 kg vyhrál Ital Basile, který se nominoval posledním turnajem. Zázraky se tam dějí. Tenhle turnaj je pro každého hrozně těžký, člověk může být stoprocentně připravený, ale když to neunese, může prohrát. Doufám, že u mě se to nestane a dotáhnu to daleko.

Lukáš Krpálek před odletem do Ria:

Mluvil jste o tom, že je důležité dobře se vyspat. Jak se vám v Riu spí?
Dobře, celkově jsem nikdy neměl problém s usínáním. Večer zalehnu, vzbudím se až ráno a přes den si taky odpočinu.

Jak hubnete? Stačí běhání, nebo se i krotíte v jídle?
Hmotnost jsem začal redukovat tím, že jsem upravil jídelníček. Nedávám si takové dávky, jím spíš dietnější věci a od příjezdu sem jsem zhubl tři kila. Zbytek už se odvodním a bude to v pohodě. To není tolik kil, shazoval jsem daleko víc. Tohle bude bez problémů.

Vozíte si s sebou váhu?
Ne. Každý barák ve vesnici má váhu neoficiální, takže se vážím ve vesnici, ale musím se jít radši převážit na tu oficiální, protože ne všechny váží stejně.

Zkuste okomentovat los olympijského turnaje...
Není pro mě úplně dobrý, jsou tam tři soupeři, které jsem si moc nepřál. Třeba Portugalec Jorge Fonseca, s nímž se asi budu prát v prvním kole. Je malej, dynamickej a když do něčeho vletí, tak to urve, i kdyby měl člověku zlámat kosti.

Fotogalerie

Takový ten špalek, který nemáte rád?
Ano. Vždycky se dostává pode mne a je to těžký. Ve druhém kole by tam když tak mohl být Kazach Rakov, nebo Estonec Minaskin. Ten mě porazil letos na mistrovství Evropy, to je další špalek. Rakov je mistr světa z roku 2009, v Londýně byl světovou jedničkou, taky je menší postavy, takže mi přijde, že všichni malí šli do mé půlky pavouka... Ale tak to je, když chci vyhrát, musím porazit každého. I když to bude těžké, doufejme, že to vyjde. Ve čtvrtfinále bych pak měl mít loňského mistra světa Japonce Hagu. Na něho bych si docela i věřil, ten se určitě porazit dá. Bylo by fajn se dostat k němu, ale musím začínat postupně od prvního kola a potom můžu myslet na další.

Zakázal jste si myšlenky na Londýn, kde jste skončil bez medaile sedmý?
Myslím, že částečně je dobře, že na to myslím, protože aspoň myslím na chyby, které jsem udělal a vím, do čeho bych se neměl hnát. Prohra v Londýně mě posunula daleko. I díky tomu jsem dosáhl toho, čeho jsem dosáhl. Budu se snažit neudělat stejnou chybu, aby mě to pak další čtyři roky zase nemrzelo.Další z rubriky

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo

Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání....

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský krajNajdete na iDNES.cz