Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Kruh se uzavírá, koulaři budou v Olympii

5 2003
Olympie, Praha - Čekalo se jen na včerejší dobrozdání Mezinárodního olympijského výboru, aby nebylo pochyb: koulaři budou na hrách XXVIII. olympiády bojovat v Olympii, tři sta kilometrů od Atén. Gianna Daskalakiová, prezidentka organizačního výboru, se prý nemůže dočkat. „Bude to unikátní návrat k počátkům. Tam, kde před dvěma a půl tisíce let všechno začalo,“ říká.

Olympie byla tehdy kultovní metropolí panhelénského náboženství. Posvátný háj Altidu zdobily tisíce soch, i Diova od sochaře Feidia, jeden ze sedmi divů světa. Tři sta metrů odtud soutěžili na oválu svobodní muži starší osmnácti let. Na okolních valech z navršené hlíny se scházelo čtyřicet tisíc diváků.

První historicky doložené olympijské hry se tu uskutečnily roku 776 před naším letopočtem. Následovalo 292 repríz. Konaly se vždy za úplňku na přelomu srpna a září. Příští rok se koulaři utkají 18. a 19. srpna. Bez úplňku. „Ve starověku asi nebyla koule hlavní disciplínou,“ přemýšlí Petr Stehlík, finalista mistrovství Evropy 2002.

Nebyla vůbec. O vavřínové věnce šlo v běhu, oštěpu, disku, dálce, v zápase, pěstním boji, závodě koňských spřežení a v pětiboji. Premiéru si nyní v posvátném háji odbudou i ženy. Za časů antického Řecka nesměly ani na stadion, ani do hlediště!
A atleti závodili nazí! „Koulaři a nazí? Hmm, na nás by asi nebyl nejlepší pohled,“ říká Stehlík.

Měsíc před konáním her se sportovci připravovali přímo v Olympii. Koulař jen kroutí hlavou: „Já budu tři neděle v Nymburce.“

Starověké hry zrušil v roce 391 našeho letopočtu římský císař Theodosios I. Označil je za pohanské svátky. Zemětřesení v šestém století dokonalo zkázu už tak vypleněných budov. Záplavy je zanesly bahnem.

V roce 1875 začal Německý archeologický ústav v znovuobjevovat zašlou slávu Olympie. Návratem sportovců se kruh uzavírá. „Nejdřív jsem to považoval za diskriminaci koule,“ vypráví český trenér Jaroslav Brabec. „Měl jsem pocit, že nás chtějí odsunout, vystrnadit z Atén. Až postupně mi docházelo, že je to vyznamenání.“

Ale zničíte nám Olympii, křičeli archeologové. Proto organizátoři zavedou přísná opatření. Žádné pevné tribuny. Žádné videostěny. Jen přenosné kamery. Umělé osvětlení? Rozhodně ne! Soutěže proběhnou za denního světla, ráno kvalifikace, odpoledne finále. Počet diváků nepřevýší 15 tisíc. „Přenos bude víc sledovaný a sektor semknutější. Diváci nás vyhecují,“ věří Stehlík.

Lamine Diack, prezident Mezinárodní atletické federace, ujišťuje: „Bude to jeden z vrcholů her.“ Šampionům možná postaví Řekové sochu. Tak jako ve starověku.Najdete na iDNES.czmobilní verze